Zapowiedź Konferencji Programowej Eksporterów Polskich
19 czerwca 2008r. zostanie zorganizowana Konferencja Programowa Eksporterów Polskich pod honorowym patronatem Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Podczas Konferencji odbędzie się debata poświęcona strategii proeksportowego rozwoju gospodarki oraz Gala, w trakcie której zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.
Organizatorem Konferencji Programowej oraz Gali jest Stowarzyszenie Eksporterów Polskich. Powstało ono ponad sześć lat temu z inicjatywy samych eksporterów i zrzesza obecnie ponad 300 członków ze wszystkich branż i regionów. Stowarzyszenie utrzymuje merytoryczne kontakty z około pięciu tysiącami eksporterów na terenie całego kraju oraz z polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą podejmując szereg inicjatyw promocyjnych na rzecz rozwoju eksportu. Przekazuje ono informacje eksporterom i udziela im pomocy w nawiązywaniu kontaktów z partnerami zagranicznymi, a także działa na rzecz poprawy warunków ekonomicznych i handlowych firm produkujących na eksport.
Priorytetowym celem Stowarzyszenia jest wspieranie działań na rzecz przekształcenia polskiej gospodarki na proeksportową oraz przyczynianie się do wzrostu gospodarczego i poprawy konkurencyjności krajowych produktów na rynkach zagranicznych. Wychodząc naprzeciw potrzebom zwiększenia dynamiki eksportu głównym tematem Konferencji będą zagadnienia dotyczące strategii proeksportowego rozwoju gospodarki. Zagadnienia te zostaną przedstawione zarówno przez ministrów, jak i ekspertów. W czasie debaty poruszone będą także tematy z zakresu: instrumentów wsparcia eksportu, pozyskiwania funduszy unijnych, rynków wschodnich, a także samych eksporterów.
Należy podkreślić, że sytuacja na rynkach międzynarodowych oraz czynniki makroekonomiczne niewątpliwie wymagają opracowania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki. Brak spójnej koncepcji i utożsamianie polityki proeksportowej tylko z narzędziami bezpośredniego wspierania eksportu nie przyczynia się do eliminacji barier oraz stabilizacji polskich przedsiębiorstw. Polska gospodarka stoi przed wielką szansą rozwoju, posiadając jednocześnie potencjał naukowo – techniczny, organizacyjny oraz intelektualny w zasobach młodej i wykształconej kadry. Dlatego też istotne jest przygotowanie i systematyczne wdrażanie strategii, która niewątpliwie przyczyni się do rozwoju gospodarczego oraz wzmocnienia pozycji Polski zarówno w Europie jak i na świecie.
Dlatego strategia proeksportowego rozwoju gospodarki obejmować powinna następujące obszary:
- Działania na rzecz tworzenia korzystnych warunków funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw,
- Postulaty takiego kształtowania polityki monetarnej i fiskalnej, by nie tworzyły one barier dla działalności eksportowej i mogły sprzyjać rozwojowi eksportu,
- Działania w zakresie pośredniego wspierania eksportu,
- Propozycje zmian w zakresie bezpośredniego wspierania eksportu przy wykorzystywaniu instrumentów finansowych, promocyjnych i informacyjnych.
Głównym warunkiem skuteczności strategii rozwoju eksportu jest określenie jej priorytetów, w tym przede wszystkim kierunków geograficznych eksportu, struktury towarowej oraz zmian systemowych obejmujących kurs walutowy, stopy procentowe oraz zasady opodatkowania.
Dobrze przygotowana strategia proeksportowa, która będzie wspierać przedsiębiorstwa produkujące na eksport oraz prowadzić do wzrostu konkurencyjności i ekspansji na arenie międzynarodowej powinna zostać stworzona na poziom rządowym w ścisłej współpracy ze środowiskiem eksporterów.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich
PARTNERZY GŁÓWNI
PATRONAT NAUKOWY
PATRONAT MEDIALNY
SPONSORZY