Informacja nt. spotkania eksporterów z Wicepremierem, Ministrem Gospodarki Waldemarem Pawlakiem
Dnia 15 grudnia 2008 r. odbyło się spotkanie Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka z eksporterami poświęcone sytuacji gospodarczej w świetle światowego kryzysu finansowego. Podczas spotkania, które miało szczególną wymowę eksporterzy wręczyli Wicepremierowi, Ministrowi Gospodarki Waldemarowi Pawlakowi „Strategię proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej”. Strategia ta przygotowana została dzięki zaangażowaniu Członków Stowarzyszenia Eksporterów Polskich i specjalistów Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Należy zaznaczyć, że „Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej” jest dokumentem programowym określającym kompleksowo podstawowe założenia, cele i kierunki polityki proeksportowej państwa w perspektywie do 2015 r.
Strategia jest kompatybilna z działaniami realizowanymi w ramach obowiązujących programów rządowych - uwzględniająca korekty i uzupełnienia dotychczasowych instrumentów oraz zawiera zasadniczą przebudowę systemu instytucjonalno-organizacyjnego. Strategia ta obejmuje działania mające istotne znaczenie dla eksporterów, jak problematyka kursu walutowego, potencjał eksportowy, konkurencyjność oferty eksportowej i warunki działalności gospodarczej.
Podkreślić trzeba, że nadrzędnym celem strategii jest stworzenie warunków do trwałego oraz długookresowego rozwoju eksportu, jako jednego z priorytetów, stanowiącego siłę motoryczną rozwoju gospodarki i zapewniającego spójność różnorodnych działań na rzecz eksportu.
Chodzi o to aby obok realizacji powyższych celów, wdrożenie „Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej” przyniosło szersze korzyści o charakterze strukturalnym. W tym celu założeniem strategii jest, aby jej beneficjentami były głównie przedsiębiorstwa z kapitałem polskim, w tym zwłaszcza małe i średnie. W konsekwencji wdrażanie działań zawartych w strategii przyczyniać się powinno do powstrzymania procesu dualizacji polskiej gospodarki, tj. jej podziału na ofensywny sektor firm z kapitałem zagranicznym i ulegające stopniowemu zmniejszaniu polskie przedsiębiorstwa.
Stwierdzić także należy, że w strategii zostały wykorzystane opinie i postulaty zawarte w apelach i stanowiskach Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, a także analizy i prognozy zaplecza naukowo-badawczego w tym zwłaszcza opracowań Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.
Eksporterzy zwrócili się do Premiera Waldemara Pawlaka o rozważenie możliwości nadania „Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej” charakteru dokumentu obowiązującego organy państwowe, rządowe i samorządowe oraz podmioty gospodarcze.
Premier Waldemar Pawlak podziękował eksporterom i specjalistom Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur za wielkie zaangażowanie w przygotowanie strategii, która dobrze będzie służyć polskiemu eksportowi.
Premier Waldemar Pawlak podkreślił, zwłaszcza wielką wagę „Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki” oraz potrzebę jej implementacji do rozwiązań systemowych.
Premier Waldemar Pawlak zwrócił również uwagę na trudną sytuację gospodarczą spowodowaną światowym kryzysem finansowym. Program działań resortu gospodarki wychodzi na przeciw potrzebie ograniczenia skutków ekonomicznych kryzysu dla całej gospodarki.
Premier Waldemar Pawlak podkreślił także, „że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku zawierania „transakcji opcyjnych”, mogą liczyć na wsparcie Ministerstwa Gospodarki, szczególnie w zakresie rozwiązań prawnych. Resort gospodarki uruchomił specjalną infolinię dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z zakupem opcji walutowych. Do resortu gospodarki napłynęły zgłoszenia od ponad 100 przedsiębiorców reprezentujących różne branże, których dotknął ten problem. Kwota deklarowanych przez nie strat osiągnęła ok. 500 mln zł. Spośród zgłaszanych przez przedsiębiorców problemem najczęstszym była asymetria zobowiązań stron. Przedsiębiorcy byli zobligowani do zapłaty dwukrotnie wyższej sumy niż zobowiązania banku, przy podobnych wielkościach zmian kursu. Poważnym nadużyciem ze strony instytucji finansowych był także brak informacji dotyczących ryzyka oraz możliwości powstawania strat przy zawieraniu transakcji opcyjnych. Stąd resort gospodarki podjął działania mające pomóc przedsiębiorcom w określeniu charakteru zawieranych umów. Przede wszystkim zwrócona zostanie uwaga na to, czy zostały one zawarte zgodnie z prawem i czy osoby, które je podpisywały miały stosowne upoważnienia. Każda umowa będzie analizowana indywidualnie, a szczegółowe uwagi przekazane zostaną zainteresowanym stronom. Wobec tego, że w obecnej sytuacji bardzo ważne jest oszacowanie strat, jakie firmy i banki poniosły w związku z zawieranymi transakcjami - konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą zapobiegać podobnym sytuacjom. W tej sytuacji na podstawie dobrych praktyk biznesowych oraz dotychczasowych informacji uzyskanych od przedsiębiorców i instytucji finansowych powinny być przygotowane rozwiązania, które pozwolą na szybką reakcję w przyszłości”.
Przedsiębiorcy w swoich wypowiedziach zwracali uwagę na konieczność wprowadzenia skutecznych rozwiązań systemowych nakierowanych na usuwanie skutków kryzysu. Chodzi o utrzymanie eksportu na conajmniej dotychczasowym poziomie. Podczas spotkania głos zabrali: Mieczysław Twaróg Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, Prof. dr hab. Ryszard Michalski Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Stefan Tkaczyk Prezes MMI CHZ Sp. z o.o. Olsztyn, Zbigniew Drzymała Prezes Zarządu INTER GROCLIN AUTO S.A., Solange Olszewska Prezes Zarządu SOLARIS BUS & BUS COACH S.A., Elżbieta Swaryczewska Prezes Zarządu Zakładów Drobiarskich „Koziegłowy”, Ryszard Smolarek Prezes Zarządu Zakładów Mięsnych Łmeat Łuków SA, Grzegorz Sczęśniak Specjalista ds. Handlowych Pojazdy Specjalistyczne Jaworze, Marcin Jadczyk Dyrektor PPUH „SOR-DREW” z Świętochłowic, Krzysztof Trofiniak Prezes Zarządu HUTA STALOWA WOLA S.A. oraz Marek Nabiałkowski Prezes Zarządu KFM „KOFAMA” Sp. z o.o. Kędzierzyn-Koźle.
Warszawa, 16 grudnia 2008r.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich