Założenia VII Kongresu Eksporterów Polskich – 19 listopada 2009r.
19 listopada 2009r zostanie zorganizowany przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich VII Kongres Eksporterów Polskich pod Honorowym Patronatem Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka, Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego i Marszałków Wojewódzkich. Podczas VII Kongresu odbędzie się debata nt. realiów i perspektyw polskiego eksportu – szans, wyzwań i dylematów. W czasie VII Kongresu zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursów: Wybitny Eksporter Roku 2009 i Wybitny Dziennikarz Roku 2009.
Nadrzędnym celem VII Kongresu Eksporterów Polskich będzie określenie działań na rzecz przekształcenia gospodarki na proinnowacyjną i proeksportową, jako szansy szybkiego przezwyciężenia kryzysu gospodarczego. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska eksporterów VII Kongres będzie poświęcony ocenie urzeczywistnienia strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej. Chodzi zwłaszcza o wykorzystanie priorytetowych kierunków geograficznych i branżowych w zakresie rozwoju eksportu na rynki: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Chin, Indii, UE, USA, Kanady i Japonii.
Należy podkreślić, że obecna sytuacja na rynkach międzynarodowych spowodowana kryzysem światowej gospodarki wymaga konsekwentnego wdrażania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej. W związku z tym prowadzona powinna być spójna polityka proeksportowa stanowiąca główną siłę motoryczną rozwoju gospodarki. Polska ma dużą szansę utrzymania się na nieco wyższym poziomie rozwoju gospodarczego niż inne kraje, ponieważ posiada znaczne rezerwy w tym zwłaszcza potencjału profesjonalnego, naukowego i intelektualnego, a także zasoby młodej wykształconej kadry.
W czasie VII Kongresu będzie dokonana kompleksowa ocena wychodzenia z kryzysu gospodarki, a zwłaszcza firm produkujących na eksport. Ocena ta powinna być zbieżna z procesem realizacji strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej i obejmować:
- działania na rzecz przyspieszenia rozwoju eksportu w celu przezwyciężenia kryzysu gospodarczego
- analizę i wnioski dotyczące funkcjonowania instrumentów wsparcia eksportu na rzecz wyjścia z kryzysu finansowego
- ocenę stopnia wykorzystywania funduszy unijnych stanowiących szansę rozwoju eksportu
- skuteczność działań promocyjnych mających na celu wzrost eksportu priorytetowych branż
- wdrażanie strategii proeksportowej jako szansy przyspieszenia rozwoju gospodarki polskiej
W związku z powyższym dokonana krytyczna analiza i ocena urzeczywistniania strategii proeksportowej i proinnowacyjnej powinna przyczynić się do przyspieszania ekspansji eksportu na arenie międzynarodowej na rzecz wyjścia Polski z kryzysu. Sprzyjać temu powinna współpraca rządu ze środowiskiem eksporterów jak również z zapleczem naukowym.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich