Stanowisko II Kongresu Eksporterów Polskich w sprawie działań na rzecz proeksportowego rozwoju gospodarki
Uczestnicy II Kongresu Eksporterów Polskich - kierując się nadrzędnymi celami społeczno - gospodarczego rozwoju kraju - wysoko oceniają wzrost eksportu i działalność polskich podmiotów gospodarczych na rynkach zagranicznych. Ważne znaczenie ma pozycja towarów polskich firm w krajach unijnych i pozaunijnych stanowiąca szansę dynamizacji obrotów i zwiększania polskiego eksportu. Ta wysoka pozycja pozwala także na lepsze wykorzystanie możliwości polskiej gospodarki. Podkreślić trzeba, że przyczynia się do tego proces transformacji w naszym kraju oraz członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że perspektywy rozwoju eksportu obejmują szeroki wachlarz produktów m.in. przemysłowych, rolno-spożywczych oraz usług budowlanych i transportowych będących polskimi specjalnościami obecnymi na rynkach unijnych. Urzeczywistnianie procesu przekształcania polskiej gospodarki na proeksportową przyczynia się do dynamizacji eksportu na rzecz przyspieszenia wzrostu gospodarczego kraju i zwiększania udziału Polski w międzynarodowym podziale pracy.
Uczestnicy II Kongresu z zadowoleniem przyjęli efekty działań przedsiębiorstw w zakresie rozwoju obrotów na jednolitym rynku europejskim. Przedsiębiorcy starać się będą wykorzystywać istniejące warunki na rynkach unijnych na rzecz:
- tworzenia większych szans dla polskiej przedsiębiorczości w celu dalszego rozwoju eksportu
- zwiększenia międzynarodowej konkurencyjności gospodarki polskiej oraz zagranicznych inwestycji w Polsce
- zwiększenia udziału w międzynarodowym podziale pracy, poprzez aktywizację eksportu wewnątrzgałęziowego
Należy stwierdzić, że akcesja Polski do Unii Europejskiej jest równocześnie wejściem do efektywnych struktur gospodarczych, w ramach których będzie większa możliwość rozwiązywania problemów polskich eksporterów i rozwoju eksportu.
Zdaniem uczestników II Kongresu w celu rozwoju eksportu nastąpić powinno zwiększenie koncentracji środków promocyjnych poprzez:
- wspieranie dynamizacji działań proeksportowych na wybranych rynkach zagranicznych, branżach i produktach oraz krajach i regionach
- szersze i skuteczniejsze wykorzystanie instrumentów finansowego dla wsparcia eksportu
- zapewnienie niezbędnej informacji makroekonomicznej oraz handlowej dla polskich eksporterów i inwestorów zagranicznych
- wprowadzenie odpowiedniej strategii promocyjnej mającej istotny wpływ zwłaszcza na:
- wzrost eksportu i rozwój działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych
- wyrównanie warunków konkurencyjności oraz zmniejszenie ryzyk handlowych i płatniczych
- zwiększenie dostępu do rynków zagranicznych dla rozwoju eksportu polskich towarów i usług
Podkreślić należy, że realizacja strategii promocyjnej powinna być kompatybilna z założoną dynamiką rozwoju eksportu. Chodzi przede wszystkim o działania na rynkach unijnych, poza unijnych i wschodnich.
Uczestnicy II Kongresu Eksporterów Polskich stanęli na stanowisku, że w urzeczywistnianiu rozwoju eksportu nastąpić powinna ścisła korelacja polityki gospodarczej z podstawowymi narzędziami jej realizacji. W tym zakresie dążyć należy do zdecydowanego podniesienia skuteczności działania systemu finansowych instrumentów wspierania eksportu, które winny mieć istotny wpływ na zwiększenie konkurencyjności polskiej oferty na rynkach zagranicznych. W tym celu zachodzi potrzeba skoordynowania działań na rzecz uproszczenia procedur oraz poprawy poziomu i kierunków wykorzystania poręczeń, gwarancji i ubezpieczeń, które stanowią podstawowe ogniwo w finansowej infrastrukturze wspierania eksportu.
Nastąpić powinno również zwiększenie skuteczności w subsydiowaniu stóp procentowych. Stwierdzić należy, że obowiązujące regulacje, obwarowane są wieloma ograniczeniami skutkującymi w efekcie skromnym popytem na ten instrument.
W celu szerszego przyciągnięcia banków do finansowania polskiego eksportu w kredycie krótkookresowym - np. na rynki wschodnie - należy rozważyć finansowanie eksportu poprzez ubezpieczone kredyty dla nabywcy lub banków nabywcy.
Przedsiębiorcy uważają, że istnieje potrzeba obniżania kosztów obsługi kredytowej, ponieważ wysokie oprocentowanie zniechęca do sięgania po instrumenty kredytowe. Jednym z powodów zdaniem eksporterów jest m.in. brak banku wyspecjalizowanego w obsłudze eksportu. W tym zakresie eksporterzy oczekują z nadzieją na rychłe inicjatywy legislacyjne.
Eksporterzy mając na uwadze dalszy rozwój eksportu uważają, że jest on możliwy poprzez usprawnienie działań krajowych ośrodków informacyjnych i promocyjnych. Istotnym wsparciem w tym zakresie mogą stanowić nowe rozwiązania systemowe i uregulowania prawne Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Jednocześnie mając na celu potrzebę zdynamizowania rozwoju gospodarki - eksporterzy widzą potrzebę podjęcia działań w zakresie:
- uruchomienia zintegrowanego systemu informacji makroekonomicznej oraz promocji rozwoju eksportu
- urzeczywistniania strategii proeksportowej stanowiącej podstawową dźwignię wzrostu gospodarczego
- obniżenia stóp procentowych i kosztów pracy w celu stymulowania procesu zwiększania konkurencyjności eksportu
Uczestnicy II Kongresu Eksporterów Polskich wysoko cenią współpracę ze Stowarzyszeniem "Klub Eksportera" w zakresie udzielanej pomocy przedsiębiorcom w ich działaniach zmierzających do urzeczywistniania rozwoju eksportu.