III Konferencja Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
Dnia 25 lutego 2005r. Odbyła się III Konferencja Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego zorganizowana przez Stowarzyszenie "Klub Eksportera" przy współpracy Stowarzyszenia "AgroBiznesKlub" i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Patronat naukowy nad Konferencją objął Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Konferencja, która odbyła się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi skupiła około stu osób, reprezentujących firmy zajmujące się eksportem lub nim zainteresowane, znaczną liczbę uczestników stanowili prezesi spółek.
Podstawowym celem Konferencji było zidentyfikowanie szans, wyzwań i zagrożeń, przed jakimi stoją obecnie polscy eksporterzy produktów rolno-spożywczych oraz określenie kierunków rozwoju branży spożywczej w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Pierwszej części Konferencji przewodził dr Jan Przystupa, Kierownik Zakładu Polityki Gospodarczej i Prognoz Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.
Wśród obecnych specjalistów, jako pierwszy przemówienie wygłosił dr Janusz Kaczurba, b. Wiceminister Gospodarki i Ambasador RP przy WTO, który zajął się analizą polskiej polityki handlowej na rynkach zagranicznych oraz przybliżył uczestnikom obraz trendów zarysowujących się ostatnio w handlu światowym, w tym na forum światowej Organizacji Handlu. Należy spodziewać się stopniowej liberalizacji w handlu artykułami żywnościowymi między państwami członkowskimi WTO – zaznaczył. Dr Jan Przystupa z IKiC HZ wygłosił natomiast referat poświęcony sytuacji eksporterów branży rolno-spożywczej po akcesji Polski do Unii Europejskiej, w którym przytoczył m.in. bardzo interesujące wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorstw-eksporterów.
Wielokrotnie poruszanym przez uczestników Konferencji tematem była polska polityka handlowa wobec rynków wschodnich, przy czym szczególny nacisk kładziono na kwestie odnowienia współpracy z kontrahentami rynku rosyjskiego. Zagadnienie to przybliżył Lech Pintera, Naczelnik Wydziału w Departamencie Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu, który podkreślił, iż polska strona rządowa dokłada wszelkich starań, aby umożliwić rozwiązanie zaistniałych problemów w handlu artykułami żywnościowymi z Federacją Rosyjską w możliwie najkrótszym czasie.
Z dużym zainteresowaniem uczestników Konferencji spotkał się również referat na temat form i instrumentów wspierania rozwoju eksportu, który wygłosił Wojciech Pobóg Pągowski, Wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu.
Drugą część Konferencji rozpoczął Andrzej Kowalski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w swoim wystąpieniu przybliżył perspektywy rozwoju polskiego przemysłu rolno-spożywczego poruszając m.in. kwestie niekorzystnie kształtujących się wahań kursu walutowego oraz problemów polskich eksporterów na rynkach wschodnich. Wiceminister wskazał na ograniczone możliwości skutecznego oddziaływania władz na poziom kursu walutowego. Podobnego zdania był Jerzy Plewa, b. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który stwierdził, że nie ma widoków na poprawę sytuacji na rynku walutowym w najbliższym czasie. Wiceminister zwrócił jednocześnie uwagę, iż w sytuacji niekorzystnych dla naszego eksportu wahań kursowych, priorytetem winno być jak najszybsze przystąpienie Polski do strefy euro.
Cennych informacji na temat mechanizmów i instrumentów wspierania rozwoju eksportu w warunkach akcesji Polski do Unii Europejskiej dostarczyła w swoim wystąpieniu Joannna Rembelska-Piekut Kierownik Biura Administrowania Obrotem Towarowym z Zagranicą Agencji Rynku Rolnego.
Z obrotem eksportowym towarami rolno-spożywczymi nieodłącznie związana jest cała gama różnych rodzajów ryzyka, jakie zmuszeni są podejmować eksporterzy. Możliwościom zabezpieczenia przed tym ryzykiem poświęciła uwagę pani Agnieszka Żółtowska z Biura Sprzedaży i Marketingu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE S.A. ubezpiecza należności eksportowe realizowane na warunkach kredytowych, udziela ochrony ubezpieczeniowej na wypadek braku płatności z tytułu ryzyka handlowego oraz politycznego.
Dzięki wystąpieniu Jakuba Frelka, Prezesa Zarządu WARCEL Warszawskiego Centrum Celnego Sp. z o. o. uczestnicy Konferencji mieli również okazję zapoznać się z doświadczeniami WARCEL w zakresie wspierania rozwoju eksportu rolno-spożywczego w warunkach akcesji Polski do UE.
Podsumowując należy stwierdzić, że w opinii uczestników Konferencja była bardzo potrzebnym i wartościowym spotkaniem, które poszerzyło wiedzę uczestników m.in. na temat kierunków rozwoju obrotów artykułami rolno-spożywczymi na rynku UE oraz rynkach wschodnich. Działanie polskich podmiotów gospodarczych na jednolitym rynku europejskim oraz dynamiczny wzrost eksportu w ciągu 10 miesięcy od akcesji do Unii Europejskiej zostały przez prelegentów wysoko ocenione. Podkreślano, że należy dążyć do dalszej poprawy pozycji polskich artykułów rolno-spożywczych w krajach unijnych oraz odbudowę pozycji polskich eksporterów na rynkach wschodnich, zwłaszcza w Federacji Rosyjskiej. Z drugiej strony zwrócono uwagę na bardzo niekorzystną dla polskich eksporterów sytuację na rynku walutowym, która stała się w ostatnim czasie ogromnym wyzwaniem również dla sektora rolno-spożywczego.
Konferencja znalazła szerokie grono odbiorców. świadczy to o zainteresowaniu tematyką, której Konferencja była poświecona, jak również o potrzebie poszerzania wiedzy w tym zakresie i dzielenia się doświadczeniami.
Uczestnicy przyjęli Stanowisko Konferencji Eksporterów Polskich Przemysłu Rolno-Spożywczego. Zostanie ono przesłane Marszałkowi Sejmu i Senatu, ministrom: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Finansów i Spraw Zagranicznych oraz członkom Stowarzyszenia "Klub Eksportera", prasie i RTV.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"
Warszawa, 2005-02-25