Działalność Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w latach 2002-2012
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich koncentruje swoją działalność na potrzebach eksporterów w zakresie informacji, promocji i instrumentach wsparcia eksportu. Cechą wyróżniającą Stowarzyszenie spośród innych organizacji jest to, że powstało ono z inicjatywy przedsiębiorców. Stowarzyszenie jest samorządem eksporterów zrzeszającym ponad 300 członków i utrzymującym bezpośrednie kontakty z około 5 tys. firm ze wszystkich branż i regionów całego kraju.
Misją Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest inicjowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań systemowych mających na celu przekształcenie gospodarki polskiej na proeksportową i proinnowacyjną.
Strategicznym celem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest koncentrowanie się na działaniach w zakresie poprawy warunków ekonomicznych firm na rzecz rozwoju eksportu na optymalnym poziomie.
Priorytetowym zadaniem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich jest działanie w zakresie: monitorowania i usprawniania instrumentów wsparcia eksportu, promocji eksportu, organizacji misji gospodarczych oraz pomoc dla eksporterów w nawiązywaniu kontaktów biznesowych z kontrahentami zagranicznymi.
Zakres działalności Stowarzyszenia Eksporterów Polskich
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich obejmuje swoim działaniem zarówno małe, średnie, jak i duże firmy produkujące na eksport.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich jest organizatorem kongresów, konferencji, forów i seminariów wzbogacających wiedzę i umiejętności eksporterów w zakresie prowadzenia negocjacji, umiejętnego promowania własnych firm i produktów, a także korzystania z instrumentów finansowych i ubezpieczeniowych oraz oceny wiarygodności potencjalnych partnerów. Istotne znaczenie promocyjne eksporterów mają organizowane konkursy o tytuł „Wybitnego Eksportera Roku” oraz „Publicysty Ekonomicznego Roku”.
Eksporterzy mogą korzystać z praktycznej strony internetowej www.eksporterzy.org gdzie znajdują się informacje przydatne w prowadzeniu działalności eksportowej. Na szczególne podkreślenie zasługuje zamieszczona Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej. Strategia ta jest dokumentem programowym określającym kompleksowo podstawowe założenia, cele i kierunki polityki proeksportowej gospodarki w perspektywie do 2015 r.
Działalność Stowarzyszenia wspomagają: Centrum Promocji Eksportu, Portal Promocji Eksportu, Polish Market, Polexpo Exhibitions (organizujące targi), Targi Kielce, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Wart podkreślenia jest fakt owocnej współpracy z ministerstwami: gospodarki, rolnictwa i rozwoju wsi, spraw zagranicznych oraz Agencją Rynku Rolnego. Należy także zaznaczyć owocną współpracę z obiema izbami Parlamentu, marszałkami i wojewodami wszystkich regionów. Współpraca ta umożliwia Stowarzyszeniu Eksporterów Polskich przedstawianie postulatów członków, zwłaszcza w zakresie usprawniania rozwiązań systemowych mających na celu poprawę warunków działania firm produkujących na eksport.
Bardzo cenna dla eksporterów jest też możliwość uzyskania naukowych ekspertyz, dzięki patronatom naukowym sprawowanym nad działalnością Stowarzyszenia przez Instytut Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz porozumieniom zawartym z renomowanymi uczelniami publicznymi i prywatnymi.
Istotnym efektem współpracy na rzecz rozwoju eksportu są porozumienia zawarte pomiędzy Stowarzyszeniem Eksporterów Polskich a: Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub, Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP, Stowarzyszeniem Zabawek, Targami Kieleckimi, Agencją Rozwoju Mazowsza SA, Włosko- Polską Izbą Przemysłowo-Handlową i Kanadyjsko-Polską Izbą Handlową.
Na szczególne podkreślenie zasługuje współpraca Stowarzyszenia Eksporterów Polskich z Wydziałami Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasad RP, Konsulatami RP, Konsulami Honorowymi RP, Polonijnym Korpusem Eksporterów oraz Polską Grupą Biznesu w Dubaju.
Ważne znaczenie mają działania informacyjno-promocyjne, które obejmują organizację kongresów, branżowych i programowych konferencji, spotkań eksporterów z przedstawicielami rządu i parlamentu w celu przedstawiania problemów i propozycji w zakresie zmian i usprawnień systemowych.
Korzyści wynikające z członkostwa w Stowarzyszeniu
Przynależność do Stowarzyszenia Eksporterów Polskich wiąże się z:
- Wzmacnianiem roli, pozycji i prestiżu eksporterów w branży, regionie, kraju i na rynkach zagranicznych
- Bezpłatnym reprezentowaniem eksporterów w organach państwowych, rządowych i samorządowych
- Bezpłatną pomocą w załatwianiu spraw w resortach, bankach itp.,
- Bezpłatną informacją o rynkach zagranicznych i potencjalnych kontrahentach
- Bezpłatną promocją w kraju i za granicą oraz na stronie www.eksporterzy.org
- Bezpłatnym udziałem w kongresach, forach, konferencjach i seminariach
- Bezpłatnym udziałem w konkursach: Wybitny Eksporter Roku i Publicysta Ekonomiczny Roku
- Honorowaniem - Medalem Stowarzyszenia Wybitny Eksporter Roku i Publicysta Ekonomiczny Roku
- Bezpłatnym korzystaniem z logo Stowarzyszenia i formuły: Członek Stowarzyszenia Eksporterów Polskich na drukach firmowych, stronie internetowej i materiałach reklamowych firmy
- Korzystanie z logo Stowarzyszenia oraz formuły Członek Stowarzyszenia Eksporterów Polskich
Stowarzyszenie zrealizowało dotychczas działania w efekcie których:
- Zorganizowano szereg kongresów, konferencji i forów eksporterów objętych honorowymi patronatami Marszałków Sejmu i Senatu, Marszałków Wojewódzkich oraz Prezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Zorganizowano Kongresy Eksporterów Polskich (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010), konkursy: Meblo Export oraz Agro Export (2003, 2004 i 2005), Wybitny Eksporter Roku (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 i 2011), konkursy Wybitny Dziennikarz Roku (2005, 2006, 2007, 2008, 2009 i 2010) oraz Publicysta Ekonomiczny Roku 2011
- Rozwinięto współpracę z ministerstwami: Gospodarki, Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rozwoju Regionalnego, Spraw Zagranicznych, Instytutem Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, SGH, UW, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A, oraz Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji i Ekonomicznymi Ambasad RP
Przedsięwzięcia Stowarzyszenia zrealizowane w 2011 r.:
- IX Konferencja Przemysłu Rolno-Spożywczego (25 lutego 2011r.)
- VII Konferencja Programowa Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (7 czerwca 2011r)
- IX Kongres Eksporterów Polskich (24.11.2011)
W IX Kongresie wzięło udział około 200 osób, w tym około 150 eksporterów ze wszystkich branż i regionów. Debata Kongresowa pozwoliła na określenie działań w zakresie przekształcenia gospodarki na proeksportową i proinnowacyjną jako siły motorycznej rozwoju gospodarki. Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska eksporterów IX Kongres dokonał oceny instrumentów wsparcia eksportu. Chodzi zwłaszcza o ocenę:- działań na rzecz rozwoju eksportu i przezwyciężenia negatywnych skutków kryzysu gospodarczego
- funkcjonowania instrumentów wsparcia eksportu
- wykorzystywania funduszy unijnych stanowiących szansę rozwoju eksportu
- działań promocyjnych mających na celu wzrost eksportu priorytetowych branż
- procesu wdrażania strategii proeksportowej jako szansy przyspieszenia rozwoju gospodarki
- Konkurs Eksporterów na Lider Polskiego Eksportera Roku 2011 (Gala 7 czerwca 2011r)
- Konkursy „Wybitny Eksporter Roku 2011” i „Publicysta Ekonomiczny Roku 2011” (Gala 24.11.2011)
- Wydanie: katalogu konkursowego „Wybitny Eksporter Roku 2011”
- Uhonorowanie Tytułami, Medalami i Listami Gratulacyjnymi laureatów konkursu „Wybitny Eksporter 2011”, Statuetką Grand Prix, nagrodami pieniężnymi ufundowanymi przez Ministra Gospodarki i Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Upowszechnienie Stanowiska IX Kongresu Eksporterów Polskich
- Działania związane z pozyskiwaniem dla eksporterów unijnych funduszy proeksportowych
W 2012 r. działania Stowarzyszenia Eksporterów Polskich poświęcone będą m.in. Jubileuszowi 10-lecia:
- X Jubileuszowej Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego w Min. Rolnictwa (23.02.2012)
- Spotkanie Założycieli Stowarzyszenia Eksporterów Polskich i Dziekanów Korpusów Eksporterów (29.2.12)
- VIII Jubileuszowej Konferencji Programowej Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (04.06.2012)
- Sandomierski Jabłkowy Kongres Eksporterów (25.09.2012)
- X Jubileuszowemu Kongresowi Eksporterów Polskich (19.112012)
- Konkursom „Wybitny Eksporter Roku 2012” i „Publicysta Ekonomiczny Roku 2012” (19.11. 2012)
- Wydaniu katalogu konkursowego i promocji uhonorowanych firm „Wybitny Eksporter Roku 2012”
- Upowszechnieniu Stanowiska X Kongresu Eksporterów Polskich