Seminarium - Instrumenty Finansowe i Ubezpieczeniowe Wspierania Eksportu
Warszawa, 22 kwietnia 2005
Dnia 22 kwietnia br. w godz. 11.00-15.00 w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie odbyło się Seminarium - Instrumenty Wspierania Eksportu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Klub Eksportera" przy współudziale BGK i KUKE S.A. Tematyka obejmowała zagadnienia ochrony ubezpieczeniowej eksportu towarów i usług oraz produkty finansowe wspierające prowadzenie wymiany zagranicznej.
Uczestników seminarium przywitał Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Pan Andrzej Dorosz.
Spośród przybyłych specjalistów, jako pierwsza wystąpiła Pani Agnieszka Żółtowska - KUKE S.A. Przedstawiła zagadnienia związane z zabezpieczeniem krótkoterminowych produktów eksportowych oraz produktów uzupełniających ofertę KUKE S.A. Następnie Pan Krzysztof Kwaterski zaprezentował zagadnienia ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego w aspekcie ochrony oferowanej przez KUKE, a w szczególności eksportu inwestycyjnego, ubezpieczeń inwestycji bezpośrednich za granicą gwarantowanych przez Skarb Państwa.
Następnie zagadnienia finansowania eksportu prezentowali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Pani Aleksandra Galicka - Specjalista w Departamencie Operacji Zagranicznych - przedstawiła funkcjonowanie i rodzaje operacji dokumentowych. Zakres prezentacji obejmował takie produkty jak: inkaso dokumentowe, akredytywa dokumentowa, polecenie przelewu. Produkty te oferują nowe możliwości pozwalające w większym stopniu dopasować funkcjonowanie instrumentów finansowych do specyfiki działalności firmy.
Pani Weronika Wichrowska - Ekspert w Departamencie Finansowania Eksportu - przedstawiła zagadnienia związane z finansowaniem kontraktów eksportowych kredytem dla nabywcy w aspekcie ochrony ubezpieczeniowej KUKE S.A. W ramach wystąpienia zostały zaprezentowane zagadnienia związane z uwarunkowaniami otrzymania, procedurą wykorzystania kredytu, ponoszonymi kosztami oraz korzyściami płynącymi z wykorzystania tego instrumentu.
Podczas wystąpienia Pana Waldemara Wierzbickiego - Specjalisty w Departamencie Operacji Zagranicznych - uczestnicy Seminarium poznali zasady i regulacje rządzące programem DOKE. Program ten oferuje możliwość otrzymania dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych ze szczególnym uwzględnieniem eksportu dóbr inwestycyjnych.
Ostatnim z prelegentów był Inspektor w Departamencie Funduszy, Poręczeń i Gwarancji - Pan Artur Pieńkowski, który przedstawił rolę, zadania oraz uwarunkowania Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz zagadnienia związane z rolą i funkcjami Funduszu Poręczeń Unijnych.
W Seminarium udział wzięło ponad osiemdziesiąt osób. Spotkanie w opinii uczestników było wartościową inicjatywą poszerzającą wiedzę z zakresu instrumentów finansowych wspomagających działania eksportowe. W tym względzie Seminarium stanowiło przejaw realizacji nadrzędnego celu Stowarzyszenia "Klub Eksportera", jakim jest wspomaganie transformacji polskiej gospodarki na proeksportową.
Korzystając z wiedzy i doświadczeń wybitnych specjalistów i gości seminarium pragniemy podzielić się z Państwem cennymi wskazówkami w przedstawionym poniżej kompendium wiedzy dla eksporterów, w wsparcia eksportu ze strony:
Do obsługi transakcji handlu zagranicznego eksporter największe znaczenie mają następujące produkty:
- polecenie przelewu
Polecenie wypłaty to najtańsza, najszybsza i najprostsza forma rozliczenia transakcji w handlu zagranicznym, ale obarczona ryzykiem niedotrzymania warunków umowy przez tą ze stron, która pierwsza wykona działanie (dokona wysyłki towaru bądź dokona przelewu).
(http://www.bgk.pl/oferta/firmy/firmy_polecenie_wyplaty_import.jsp) - inkaso dokumentowe
Forma ta zabezpiecza interesy eksportera poprzez zmniejszenie ryzyka wcześniejszego wydania towaru, a w porównaniu z akredytywą jest mniej czasochłonna i tańsza.
(http://www.bgk.pl/oferta/firmy/firmy_inkaso_import.jsp) - akredytywę dokumentową
Najdroższa ale jednocześnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma płatności za zgodne dokumenty, bez względu na stopień wypłacalności kupującego. Oprócz zabezpieczenia przed odmową przyjęcia towaru oraz odmową zapłaty przez importera, jest dowodem zawarcia konkretnej transakcji, przez co może ułatwić uzyskanie kredytu przez eksportera na bazie dyskonta przyszłych wpływów.
(http://www.bgk.pl/oferta/firmy/firmy_akredytywa_import.jsp)
Program Dopłat do Oprocentowania Kredytów Eksportowych jest jednym z instrumentów wspierania eksportu przez budżet państwa. Bank Gospodarstwa Krajowego występuje w tym systemie dopłat w roli banku administrującego Programem DOKE. Program polega na udzielaniu za pośrednictwem BGK dopłat do oprocentowania kredytu eksportowego o stałej stopie procentowej ,przy czym kredytodawcą może być zarówno bank krajowy, jak i bank zagraniczny, a także międzynarodowa instytucja finansowa.
Każdej ze stron uczestniczących w transakcji ten sposób wspomagania eksportu przynosi wymierne efekty dla eksportera- będzie to możliwość złożenia oferty handlowej wraz z rozwiązaniem w zakresie finansowania na warunkach podobnych do tych, jakie potencjalny nabywca spotka ze strony konkurencji polskiego dostawcy w innych państwach OECD, a jednocześnie możliwość skorzystania z kredytu refinansowego- oznacza to łatwiejszą sprzedaż towarów i gwarancję otrzymania zapłaty. Kredyt ,musi spełniać określone warunki, najważniejsze to:
- minimalny okres spłaty kredytu eksportowego - 2 lata
- przedmiotem eksportu muszą być polskie towary i usługi
- kredyt musi być ubezpieczony przez KUKE S.A.
- kredyt oprocentowany jest wg stałej stopy procentowej w wysokości CIRR, przez cały okres kredytowania
Ważne podkreślenia jest fakt, iż programem nie są objęte dostawy produktów rolnych i dla wojska. Pełne informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej BGK. www.bgk.pl
Kredyt dla nabywcy w ramach ochrony ubezpieczeniowej KUKE S.A. umożliwia finansowanie eksportu polskich towarów i usług inwestycyjnych na rynki o podwyższonym ryzyku. Kredytobiorcą może być bank importera lub sam importer z gwarancją lub bez gwarancji banku. Najważniejsze jednak, z punktu widzenia polskich eksporterów, są następujące korzyści:
- sprzedaż z odroczoną zapłatą
- wyeliminowanie ryzyka zapłaty i ryzyka politycznego
- poprawa płynności finansowej
- kredyt nie obciąża limitów ustanowionych dla eksportera przez BGK
- wszelkie koszty kredytu ponoszone są przez kredytobiorcę
- finansowanie pozabilansowe będące alternatywą dla bilansowego finansowania kredytem dostawcy
W ramach seminarium została też przedstawiona rola ubezpieczeń i gwarancji w wymianie międzynarodowej. Jedną z czołowych firm oferujących szeroką gamę produktów w tym zakresie i jedyną na rynku polskim posiadającą gwarancję Skarbu Państwa, jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.. Od ponad 14 lat organizacja ta swoją działalnością na rynku pomaga polskim eksporterom rozwijać kontakty handlowe i współpracować z odbiorcami z ponad 190 krajów.
Dlaczego warto się ubezpieczać?
Obecne warunki na rynkach międzynarodowych i obyczaje panujące w wymianie handlowej stawiają eksportera w trudnej sytuacji. Coraz rzadziej występują sytuacje, w których za dostarczany towar otrzymuje on natychmiastową płatność. Niejednokrotnie na należności musi czekać, nawet do czasu, aż odbiorca uzyska środki w wyniku sprzedaży zakupionych towarów, a instytucja kredytu kupieckiego stała się powszechnie obowiązującą i wykorzystywaną praktyką. Takie okresowe odroczenie płatności stosowane jest w celu zwiększenia konkurencyjności oferty i zdobywaniu nowych klientów, wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Eksporter narażony jest na ryzyko nie otrzymania zapłaty za dostarczone towary i usługi.
Ryzyko związane z rozliczeniami eksportowymi można ubezpieczyć w KUKE S.A., korzystając z wielu produktów oferowanych przez Korporację. Oferowane produkty ubezpieczeniowe zapewniają możliwość rozwoju bezpiecznej sprzedaży i zdobywania nowych rynków. Ponadto polisa KUKE S.A. może ułatwić uzyskanie finansowania m.in. poprzez wykorzystanie mechanizmu cesji na rzecz banku.
Najważniejsze Korzyści płynące dla eksportera wynikające z możliwości ubezpieczenia należności można przedstawić następująco:
- zwiększenie obrotów na warunkach kredytowych dzięki wydłużeniu okresu kredytowania wobec klientów, odnośnie których dotychczas brakowało pewności, czy są wystarczająco wiarygodni;
- poprawa kontaktów z klientami, dzięki rezygnacji z uciążliwych zabezpieczeń, takich jak: gwarancja bankowa, weksel lub akredytywa - powodują one dodatkowe koszty i mają negatywny wpływ na budowanie pozytywnych relacji handlowych;
- stabilizacja współpracy z dotychczasowymi klientami poprzez tworzenie programów lojalnościowych i zaproponowanie atrakcyjniejszych form rozliczeń z odroczonym terminem płatności;
- szybkie, a co najważniejsze - poufne - sprawdzenie potencjalnych odbiorców w kraju lub za granicą, dzięki czemu powstaje szansa na nawiązanie nowych kontaków z wiarygodnymi partnerami z innych krajów UE;
- poprawa płynność, dzięki zmniejszeniu rezerwy na straty, co jest szczególnie przydatne w procesie poszukiwania inwestora strategicznego lub podczas przygotowań do restrukturyzacji;
- poprawa własnego wizerunku wobec ważnych dostawców, dla których przedsiębiorca chroniony ubezpieczeniem staje się bezpiecznym partnerem, nie zagrożonym utratą płynności z winy swoich odbiorców;
- odbiorców w kraju i zagranicą, którzy wykorzystują swoja pozycję na rynku pozwalając sobie na opóźnienia płatności - dzięki współpracy z międzynarodowym ubezpieczycielem, dostawca nie jest już sam w konfrontacji z nierzetelnym odbiorcą;
- oszczędzenie części zapłaconej składki dzięki doliczeniu jej do kosztów uzyskania przychodów i obniżeniu podstawy opodatkowania, co w praktyce dla firmy oznacza obniżenie rzeczywistego kosztu ubezpieczenia.
Rola Kuke S.A. jako instytucji wspierającej polskich eksporterów
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. jest polską agencją ubezpieczeń kredytów eksportowych, jedyną w Polsce posiadającą ustawowe upoważnienie do prowadzenia działalności w zakresie gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych.
Misją KUKE S.A. jest wspieranie ubezpieczeniami i gwarancjami eksporterów i instytucji finansujących eksport krajowych produktów i usług poprzez stworzenie instytucji przyjaznej polskim eksporterom, sprawnej i elastycznej dostosowującej działalność do ich potrzeb a jednocześnie silnej finansowo i wiarygodnej dla partnerów w kraju i za granicą jest prężną jedyną instytucją ubezpieczeniową w Polsce posiadającą.
Produkty Korporacji umożliwiają przedsiębiorstwom ograniczenie ryzyka związanego z ich działalnością gospodarczą, zapewniają bezpieczeństwo obrotu, możliwość rozwoju sprzedaży i zdobywania nowych rynków zbytu. Korporacja oferuje swoje produkty ubezpieczeniowe zarówno dużym, jak i średnim oraz małym eksporterom, realizującym sprzedaż w kraju i za granicą na warunkach kredytu kupieckiego.
Więcej: www.kuke.com.pl
Gwarancje i poręczenia
W wymianie międzynarodowej uczestnicy pragną zapewnić sobie jak najbardziej obszerną wiedzę na temat partnerów. Nie jest to jednak sprawa prosta i zwykle nie można być pewnym ani wpływu należności za dostarczony towar, ani dostarczenia zamówienia po uiszczeniu zapłaty. Taka sytuacja prowadzi niejednokrotnie do szeregu wątpliwości, które uniemożliwiają zawarcie kontraktu. W takiej sytuacji znajdują zastosowanie gwarancje kontraktowe, które potwierdzają wiarygodność firmy na rynku międzynarodowym, a osoba gwaranta jest miarą tej wiarygodności. Korzyści wynikające z zastosowania gwarancji są niewymierne:
- pozwala spełnić wymogi importera i umożliwia zawarcie kontraktu,
- zaliczka na poczet realizacji kontraktu jest dla eksportera najtańszym źródłem finansowania,
- podnosi skuteczność prawną kontraktu.
Więcej: http://www.kuke.com.pl/pl/produkty/gwarancje.htm
- produkty komercyjne
Umożliwiają eksporterowi na zabezpieczenie się przed ryzykiem nieotrzymania należności w związku z pogorszeniem lub utratą płynności finansowej przez dłużnika, której efektem jest prawnie stwierdzona niewypłacalność, zwłoka w wypełnianiu zobowiązań płatniczych przez dłużnika
Więcej: http://www.kuke.com.pl/pl/abc.php#1 - produkty gwarantowane przez Skarb Państwa
KUKE S.A. jako jedyna firma na rynku posiada jako jedyne przedsiębiorstwo na rynku gwarancje skarbu państwa. Pozwala to na ubezpieczenie należności eksporterów nie tylko od ryzyka rynkowego, ale również wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą zabezpieczyć się przed ryzykiem tzw. politycznym związanym z sytuacją polityczną kraju dłużnika oraz zaistnieniem zdarzeń o charakterze katastrofalnym (tj. m.in. zakazem transferu należności, powszechnym moratorium płatniczym, ogłoszeniem aktów nacjonalizacji, działaniami wojennymi, rewolucjami, masowymi strajkami i innymi aktami, prawnymi uniemożliwiającymi kontrahentowi zagranicznemu wywiązanie się z kontraktowych zobowiązań płatniczych oraz wystąpieniem klęsk żywiołowych (trzęsienie ziemi, cyklony, powodzie, wybuchy wulkanów itp.).
Więcej: http://www.kuke.com.pl/pl/abc.php#12