Stanowisko II Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno – Spożywczego w sprawie urzeczywistniania perspektyw proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno – spożywczego
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich kierując się najwyższą troską o kondycję polskiej gospodarki wspierać będzie działania na rzecz wzrostu eksportu rolno-spożywczego, jako istotnej siły napędowej rozwoju gospodarki.
II Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego potwierdza, że eksport rolno-spożywczy stanowi dźwignię rozwoju gospodarki polskiej. W tym celu winny być pogłębiane stosowane bezpośrednie i pośrednie instrumenty wsparcia eksportu rolno-spożywczego kompatybilne z nową perspektywą finansową na lata 2014 - 2020.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich dążyć będzie do utrzymania wzrostu eksportu rolno-spożywczego i nadania mu strategicznego znaczenia w ramach długofalowej perspektywy rozwoju gospodarki Polski. W tym zakresie winny być stosowane także instrumenty na rzecz jego proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju.
Chodzi zwłaszcza o pogłębienie działania na rzecz:
- wykorzystania funduszy unijnych na cele proinnowacyjnego i proekologicznego eksportu rolno-spożywczego
- koncentracji środków w zakresie promocji eksportu rolno-spożywczego na priorytetowych i perspektywicznych rynkach zagranicznych
- wzmocnienia działań dyplomatycznych w celu poprawy stosunków z partnerami handlowymi
- urzeczywistniania strategii dyplomacji ekonomicznej i strategii zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w celu wchodzenia na nowe rynki zbytu mięsa i jego przetworów oraz innych artykułów żywnościowych
- usunięcia embarga na eksport mięsa i jego przetworów do krajów wschodnich tj. Rosji, Chin i na Białoruś
- ograniczenia importu mięsa wieprzowego dla zrównoważenia podaży na rynku krajowym i w eksporcie
- wzmocnienia instrumentów wsparcia eksportu mięsa, jego przetworów i innych artykułów żywnościowych.
- upowszechniania w krajowych i zagranicznych mediach informacji nt. zdrowej polskiej żywności
II Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego widzi potrzebę pogłębienia stosowania instrumentów wsparcia eksportu rolno-spożywczego jako siły motorycznej dynamicznego rozwoju gospodarki tj.:
- utrzymanie wzrostu eksportu rolno-spożywczego na optymalnym poziomie
- pogłębienie działań na rzecz wzmocnienia promocji eksportu rolno-spożywczego
- wspieranie działań eksporterów zainteresowanych priorytetowymi i perspektywicznymi rynkami zbytu
- aktywizowanie działań regionalnych COIE w zakresie wspierania eksporterów branży rolno - spożywczej
- usprawnienie działań w zakresie finansowej i ubezpieczeniowej obsługi transakcji eksportowych
- wykorzystywanie polonijnego środowiska gospodarczego i mediów polonijnych na rzecz rozwoju eksportu, w tym możliwości eksportowych i współpracy kooperacyjno - inwestycyjnej
- dążenie do unifikacji systemów jakości i bezpieczeństwa żywności w ramach Unii Europejskiej
- czerpanie informacji ekonomicznych z krajowych mediów tj. prasy, radia i telewizji. W tym zakresie dla kontynuacji rzeczowej, konstruktywnej i pożytecznej współpracy - współdziałać będzie z mediami - Korpus Promotorów Eksportu Polskiego.
II Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego mając na uwadze potrzebę utrzymania rozwoju eksportu rolno-spożywczego - deklaruje współdziałanie Stowarzyszenia Eksporterów Polskich z eksporterami sektora rolno-spożywczego, organami państwowymi, rządowymi i samorządowymi na rzecz proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno – spożywczego.
Warszawa, 5 marca 2014 r.