Stanowisko IV Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" kierując się strategicznymi celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju - wysoko ocenia działalność podmiotów gospodarczych przemysłu rolno - spożywczego w kształtowaniu rozwoju eksportu. Działalność ta stanowi istotną siłę sprawczą w zakresie przyspieszania wzrostu gospodarki. Wprowadzone w br. formy wspierania eksportu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem handlu i współpracy gospodarczej z kontrahentami zagranicznymi. Działaniom tym, Stowarzyszenie udziela pełnego poparcia. Pozytywnie ocenia się także kierunki promocji rozwoju eksportu. Zdaniem eksporterów strategia ta słusznie zakłada zwiększenie koncentracji środków w zakresie promocji eksportu, które zapewnić mogą szybkie zwiększenie wartości polskiego eksportu poprzez:
- dynamizację działań proeksportowych i promocyjnych na wybranych rynkach zagranicznych, branżach i produktach eksportowych oraz krajach i regionach,
- szersze i skuteczniejsze wykorzystanie instrumentów finansowego wsparcia eksportu,
- zapewnienie niezbędnej informacji makroekonomicznej oraz handlowej dla polskich eksporterów i inwestorów zagranicznych.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, iż na szczególne uznanie zasługują wprowadzone odpowiednie środki i metody na rzecz rozwoju eksportu w zakresie:
- rozwoju działalności handlowej i inwestycyjnej przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych,
- form wspierania polskiego eksportu dla wyrównania warunków w tym wzmocnienie konkurencyjności i potencjału eksportowego oraz zmniejszenia ryzyk handlowych i płatniczych,
- dostępu do rynków zagranicznych, zarówno formalnego jak i faktycznego, dla eksporterów polskich towarów, usług i kapitału.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" podkreśla, że realizacja zadań promocyjnych na rynkach zagranicznych jest kompatybilna z założoną dynamiką rozwoju eksportu. Chodzi o działania w zakresie:
- realizacji proeksportowych projektów na rzecz sektora rolno-spożywczego,
- promocji eksportu artykułów rolno-spożywczych,
- rozwoju eksportu na rynki poza unijne artykułów rolno-spożywczych.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stoi na stanowisku, że warunkiem w urzeczywistnianiu celów eksportu rolno-spożywczego będzie ścisła korelacja polityki gospodarczej z podstawowymi zadaniami jej realizacji. W tym zakresie nastąpić musi zdecydowanie podniesienie skuteczności działania systemu finansowych instrumentów wspierania eksportu, które będą miały istotny wpływ na zwiększenie konkurencyjności polskiej oferty na rynkach zagranicznych. W tym celu zachodzi potrzeba skoordynowania działań na rzecz uproszczenia procedur oraz poprawy poziomu i kierunków wykorzystania poręczeń, gwarancji i ubezpieczeń, które stanowią podstawowe ogniwo w finansowej infrastrukturze wspierania eksportu, a przede wszystkim urealnienie polityki kursowej złotego w stosunku do dolara, euro i innych walut obcych.
Nastąpić powinno również zwiększenie skuteczności w subsydiowaniu stóp procentowych. Stwierdzić należy, że obowiązujące regulacje, obwarowane są wieloma ograniczeniami skutkującymi w efekcie skromnym popytem na ten instrument.
W celu szerszego przyciągnięcia banków do finansowania polskiego eksportu w kredycie krótkookresowym - na rynki wschodnie - należy rozważyć finansowanie eksportu poprzez ubezpieczone kredyty dla nabywcy lub banków nabywcy.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że istnieje potrzeba obniżania kosztów obsługi kredytowej, ponieważ wysokie oprocentowanie zniechęca do sięgania po instrumenty kredytowe. Jednym z powodów zdaniem eksporterów jest m.in. brak banku wyspecjalizowanego w obsłudze eksportu podobnego do EXIMBANKU.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca się z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Gospodarki i Pracy w sprawie podjęcia działań w zakresie zapewniania warunków dla wznowienia eksportu produktów rolno-spożywczych na rynku rosyjskim oraz rozwoju eksportu na rynkach wschodnich.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" deklaruje swoją gotowość współuczestniczenia w urzeczywistnianiu ww. przedsięwzięć na rzecz rozwoju eksportu.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że nastąpić powinna optymalizacja działań promocyjnych i realizacyjnych w zakresie rozwoju eksportu. Są one możliwe dzięki skoordynowaniu współdziałania ośrodków decyzyjnych i informacyjno-promocyjnych. Istotną rolę w tym zakresie spełniać będzie rozpoczynające działalność Centrum Promocji Eksportu. Stowarzyszenie "Klub Eksportera" oczekuje w tym zakresie aktywnego udziału większej liczby eksporterów oraz organów państwowych, rządowych, samorządowych i administracyjnych. Chodzi przede wszystkim o działania w zakresie:
- promocji marek wyrobów eksportowych, firm, branż i produktów eksportowych
- zwiększenia ilości informacji na stronie internetowej Stowarzyszenia "Klub Eksportera"
- organizacji kongresu, konferencji eksporterów poświęconych m.in. warunkom i instrumentom systemowym oraz formom wspierania rozwoju eksportu
Uczestnicy IV Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego uważają, że najważniejszymi zadaniami dla eksporterów oraz resortów rolnictwa i gospodarki, a także Stowarzyszenia są następujące priorytety:
- koncentracja promocji rozwoju eksportu oraz elastyczność działań eksporterów przemysłu rolno-spożywczego, w tym zwłaszcza na rynkach wschodnich
- działania Agencji Rynku Rolnego na rzecz zwiększenia subwencji do eksportu drobiu
- działania Ministerstwa Finansów i NBP na rzecz urealnienia kursu złotego w stosunku do walut obcych
- opracowanie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi strategii proeksportowej przemysłu rolno-spożywczego
- podjęcie działań na rzecz wdrożenia nowoczesnych technologii do wyrobów eksportowych, a zwłaszcza tworzenia ekologicznych warunków dla produktów rolno-spożywczych
Uczestnicy Konferencji podkreślają, że w urzeczywistnianiu ww. działań - Stowarzyszenie powinno aktywniej współdziałać z eksporterami branży rolno-spożywczej oraz z resortami rolnictwa, gospodarki, finansów i NBP.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"
Warszawa, 2006-02-17