Stanowisko Stowarzyszenia "Klub Eksportera" pt."Warunki rozwoju eksportu jako czynnika wzrostu gospodarczego i ograniczania bezrobocia"
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" - kierując się nadrzędnym celem społeczno-gospodarczego rozwoju kraju - stwierdza, że eksport był głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Jego wkład do wzrostu PKB wynosił 90%. Było to możliwe dzięki głębokiej restrukturyzacji i wdrożeniu nowych technologii, które podniosły produktywność i konkurencyjność polskich eksporterów na trudnych, zglobalizowanych rynkach zagranicznych.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że od połowy 2005 roku tempo wzrostu eksportu spada. Maleją przychody, a rosną koszty krajowe wobec wzrostu regulowanych cen energii i w konsekwencji energochłonnych półproduktów i komponentów oraz transportu. Maleje rentowność niemal we wszystkich branżach eksportowych. Eksport przestaje być motorem wzrostu gospodarczego. Rodzi to niepewność co do przyszłości, osłabia możliwości i motywację do rozwoju.
Eksporterzy uważają, że główną przyczyną negatywnych tendencji jest nadmierna aprecjacja złotego. Wywołują ją w znacznym stopniu operacje na rynku finansowym, pozostające bez związku ze sferą rzeczową.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że obecnie wykorzystanie zdolności produkcyjnych w przemyśle wynosi przeciętnie 68%. Dla podtrzymania tego poziomu większość eksporterów "wypycha" część produkcji krajowej w formie eksportu. W ten sposób następuje wypływ polskiego PKB za granicę na nieekwiwalentnych warunkach.
Podkreślić należy, że w sektorze eksportowym nie ma obecnie rezerw, możliwości obniżenia kosztów jednostkowych. Popyt wewnętrzny jest za mały, zwłaszcza przy tanim imporcie, a eksport poniżej granicy opłacalności.
Eksporterzy wskazują, że utrzymywanie się niekontrolowanego trendu aprecjacyjnego złotego stanowi poważne zagrożenie dla społeczeństwa i gospodarki. Obniża szanse na osiągnięcie zaplanowanego wzrostu PKB w kolejnych latach grozi masowymi redukcjami zatrudnienia, o ok. 240 tys. Oznacza to pozbawienie środków do życia ok. 0,5-0.75 mln osób.
W związku z tym według powszechnej opinii eksporterów zapewnienie trwałej opłacalności eksportu wymagałoby utrzymania przez najbliższe lata kursu na poziomie 4,26 zł/euro.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że rozwój eksportu powinien być uznany za długookresowy priorytet polityki społeczno-gospodarczej. Gospodarka polska jest ze względów strukturalnych "skazana" na stałą intensyfikację eksportu. Rozwój eksportu oznacza wzrost gospodarczy, wpływy dewizowe i budżetowe, wzrost zatrudnienia i funduszu płac, i co za tym idzie, wzrost popytu wewnętrznego. Wzrost eksportu to także efektywny sposób na redukcję zagrożenia masowej emigracji zarobkowej młodych, dobrze wykształconych Polaków. W polityce makroekonomicznej trzeba przyjąć, że eksport jest racją stanu polskiej gospodarki i społeczeństwa.
W związku z powyższym konieczna jest aktywna polityka gospodarcza, tworząca warunki opłacalnego eksportu w okresie najbliższych 4 lat, możliwości akumulacji środków na realizację kolejnych programów modernizacyjno-restrukturyzacyjnych, nakierowanych na dalszy wzrost konkurencyjności produktowej i kosztowej eksporterów.
W tym celu eksporterzy uważają, że niezbędne jest w możliwie krótkim czasie:
- odejście od elastycznego kursu walutowego kształtowanego bez interwencji na rynku walutowym do strategii korygowanej polityki kursowej (przez operacje walutowe NBP) naprowadzającej kurs rynkowy na zamierzony kurs centralny (kurs centralny powinien mieścić się w przedziale 4,15-4,45 zł/euro i oscylować wokół preferowanej wysokości 4,26-4,30 zł/euro)
- zaniechanie sprzedaży uzyskanych za granicą wpływów z emisji obligacji na otwartym rynku finansowym w Polsce,
- obniżenie poziomu rezerw obowiązkowych banków komercyjnych w NBP, co zwiększy rozmiary podaży pieniądza krajowego na rynku kredytowym,
- dalsze obniżenie stóp procentowych,
Przedsiębiorcy stoją także na stanowisku, że w średniej perspektywie konieczne jest :
- wejście w strefę euro nie później niż w okresie 4 lat, co wymaga opracowania harmonogramu ścieżki dojścia do konwersji i jego konsekwentnej realizacji,
- ograniczenie kosztów funkcjonowania państwa oraz rozdawnictwa publicznych pieniędzy i przeznaczenie ich na autonomiczne inwestycje rozwojowe pobudzające indukowany wzrost gospodarczy prywatnego sektora gospodarki,
- pogłębienie reformy rynku pracy zmierzającej do obniżenia kosztów narzutów na fundusz wynagrodzeń oraz wzrostu elastyczności tego rynku,
- zharmonizowanie polityki fiskalnej i monetarnej, tak by budżet nie tworzył impulsów i oczekiwań inflacyjnych, co powinno poszerzyć przestrzeń do utrzymywania niskich stóp procentowych
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że sektor eksportowy z trudem wypracował pozycję polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych. Ma szanse dalszego efektywnego rozwoju. Warunkiem niezbędnym osiągnięcia celów społeczno-gospodarczych nakreślonych w programie wyborczym realizowanym przez rząd. Osiągnięć polskiego eksportu i szans jego rozwoju nie wolno zmarnotrawić. Wymaga to usprawnienia rozwiązań systemowych, stabilizacji sfery politycznej, przewidywalnego i przyjaznego państwa.