Stanowisko XVIII Kongresu Eksporterów Polskich w sprawie „Polityki eksportowej Polski - szans, możliwości rozwoju i zagrożeń”
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich wspiera urzeczywistnianie polityki eksportowej Polski oraz działania przedsiębiorców, organów państwowych, rządowych i samorządowych na rzecz eksportu stanowiącego siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki.
Nadrzędnym celem polityki eksportowej Polski jest wzmocnienie konkurencyjności międzynarodowej polskiej gospodarki oraz budowa pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu na rynkach światowych poprzez wspieranie polskich eksporterów. Cele te nabierają fundamentalnego znaczenia – nie tylko w postcovidowych realiach, ale także w okresie inwazji Rosji na Ukrainę.
W 2022 roku zakłada się wzrost polskiego eksportu do poziomu 290 mld euro, w tym eksportu rolno-spożywczego do około 41 mld euro. Osiągnięcie tych wartości możliwe będzie dzięki intensyfikacji eksportu do krajów z dużym potencjałem importowym. Niezbędne do tego staje się wsparcie eksporterów przez polskie placówki dyplomatyczne.
Wychodząc naprzeciw potrzebom eksporterów ze wszystkich branż i regionów Polski - XVIII Kongres Eksporterów Polskich podkreśla konieczność działań systemowych mających na celu m.in.:
- wspieranie wysiłków na rzecz polskiej oferty eksportowej,
- promocję polskich marek produktowych stanowiących siłę napędową wzrostu eksportu,
- dalszą internacjonalizację polskich firm.
XVIII Kongres Eksporterów Polskich widzi potrzebę działań na rzecz eksportu na priorytetowych i perspektywicznych rynkach zagranicznych. W tym celu konieczne jest m.in.:
- ułatwienie dostępu eksporterom do usług bankowych i kredytowo-gwarancyjnych,
- pogłębienie współpracy eksporterów z organami samorządu gospodarczego,
- wspieranie finansowe udziału polskich eksporterów w przetargach organizowanych przez instytucje międzynarodowe, a zwłaszcza ONZ i jego agendy,
- pogłębienie współpracy resortów rozwoju i technologii, rolnictwa i spraw zagranicznych na rzecz rozwoju polskiego eksportu,
- większe zainteresowanie mediów krajowych i polonijnych promocją polskiego eksportu,
- wykorzystanie możliwości zwiększenia udziału Polski w łańcuchach dostaw,
- umacnianie relacji gospodarczych z krajami UE,
- zwiększenie roli rynków pozaunijnych,
- usprawnienie koordynacji działań instytucji publicznych oferujących wsparcie w procesie umiędzynarodowienia gospodarki polskiej,
- szerokie wykorzystanie Internetu w budowaniu przewag konkurencyjnych i promocyjnego wspierania eksportu - ekspansja e-eksportu i e-marketingu międzynarodowego.
XVIII Kongres Eksporterów Polskich widzi potrzebę dalszego rozwoju eksportu i minimalizacji skutków konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na polską gospodarkę. Stowarzyszenie Eksporterów Polskich deklaruje wolę współpracy z przedsiębiorcami, bankami, organami rządowymi i samorządowymi w celu wykorzystania wszystkich możliwości rozwoju polskiego eksportu.
Warszawa, 22 czerwca 2022 r.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich