Informacja o przebiegu XXI Kongresu Eksporterów Polskich
W dniu 27 listopada 2024 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbył się XXI Kongres Eksporterów Polskich zorganizowany przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. Udział w XXI Kongresie Eksporterów Polskich był bezpłatny.
Uczestników XXI Kongresu Eksporterów Polskich powitał Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg, który przedstawił tematykę Kongresu dot. m.in. wsparcia eksportu, a także zagadnień związanych z zabezpieczeniem transakcji biznesowych.
Podkreślił, że nadrzędnym celem XXI Kongresu Eksporterów Polskich będzie określenie strategii ekspansji polskiego eksportu na perspektywiczne i nietradycyjne rynki międzynarodowe. Chodzi zwłaszcza o rynki: Ameryki Południowej, Kaukazu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Afryki. Są to rynki w regionach gęsto zaludnionych o gospodarkach niżej rozwiniętych niż europejskie, ale często rozwijających się w znacznie szybszym tempie. Rynki te mogą okazać się atrakcyjne biznesowo dla polskich firm oraz dać im możliwość osiągnięcia sukcesu przez sam fakt, że towar pochodzi z europejskiego kraju. Pamiętajmy, ze eksport jest główną siłą napędową rozwoju polskiej gospodarki.
Należy zaznaczyć, że w okresie od stycznia do końca września 2024 roku – wg GUS - eksport wyniósł 260,1 mld EUR i był niższy o 1,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. Za spadek eksportu w tym roku obwinia się głównie spowolnienie gospodarcze w Niemczech, które są największym odbiorcą polskich towarów. Uważamy, że obecne problemy polskiego eksportu mają charakter przejściowy i zostaną przezwyciężone na drodze poprawy koniunktury na rynkach europejskich, a zwłaszcza w Niemczech oraz dywersyfikacji eksportu na nowe, perspektywiczne i nietradycyjne rynki.
Istotną rolę w zakresie rozwoju eksportu mogą odegrać działania systemowe tj:
- budowa polskich marek produktów eksportowych
- wzrost ilości polskich firm prowadzących działalność eksportową
- zwiększenie konkurencyjności polskich produktów eksportowych
- ekspansja polskiego eksportu rolno-spożywczego
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg złożył eksporterom najserdeczniejsze podziękowania za trud i wysiłek oraz aktywne działanie na rzecz polskiego eksportu.
XXI Kongres Eksporterów Polskich zaszczycili: b. Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Przewodniczący Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski, Minister Pełnomocny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cezariusz Kwaterski, Zastępca Dyrektora Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii Tomasz Salomon, przedstawiciele resortów. urzędów marszałkowskich, ministerstw, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Banku Gospodarstwa Krajowego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz nauki.
Udział w XXI Kongresie Eksporterów Polskich wzięli eksporterzy ze wszystkich branż i regionów Polski.
W XXI Kongresie Eksporterów Polskich głos zabrali: b. Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński nt. m.in. rynków azjatyckich, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, podkreślając rolę eksporterów w rozwoju gospodarki narodowej i wyzwania przed nimi stojące, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefan Krajewski zaznaczył, że osiągnięcia Polski w dziedzinie eksportu, a zwłaszcza produktów rolno-spożywczych to ogromny sukces budowany przez lata. To przede wszystkim zasługa eksporterów wspieranych przez resorty gospodarcze i spraw zagranicznych.
Następnie b. Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Konrad Gwóźdź i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg wręczyli Nagrody laureatom Konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2024” w branży rolno-spożywczej:
- Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol" w Grajewie
- Statuetkę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole
- Statuetkę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie
B. Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Konrad Gwóźdź i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg wręczyli Listy Gratulacyjne „Wybitny Eksporter Roku 2024” przyznane przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich następującym eksporterom:
- Dąbrowska Fabryka Maszyn DAMEL
- Las – Kalisz Sp. z .o.o.
- KH-Kipper
- PPH Alima – Bis
- PP Infinity Group Sp. z o.o.
- WPPH Elena Franciszek Siegień
- Zakłady Magnezytowe Ropczyce
Również b. Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Szef Gabinetu Politycznego Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi Konrad Gwóźdź i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg wręczyli Medale Honorowe „Zasłużony dla Eksportu” przyznane przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich następującym eksporterom:
- Renata Czapka Dyrektor ds. Marketingu Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.
- Krzysztof Kasztelewicz Wiceprezes Gospodarstwa Pasiecznego w Nowym Sączu
- Zbigniew Kotlęga Prezes Polmass S.A.
- Tadeusz Łuczak Prezes A-LIMA-BIS Sp. z o.o.
- Hubert Markowski Zakład Przetwórstwa Dziczyzny LASPOL
- Jarosław Mielczarek Prezes Zakłady Mięsne Mileczarek Sp. z o.o.
- Andrzej Migas Wiceprezes Zarządu Fabryka Maszyn Elektrycznych „DAMEL” SA
- Grzegorz Sagan Dyrektor MSC Marek Sagan
- Tomasz Tarnawski Prezes Las Kalisz Sp. z o.o.
- Krzysztof Urbaś Prezes Zarządu Lubelski Rynek Hurtowy S.A.
- Marek Zagórski Prezes Zarządu Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Kolejnym punktem XXI Kongresu Eksporterów Polskich był I Panel poświęcony programom wsparcia finansowego i instytucjonalnego ekspansji polskiego eksportu, w którym uczestniczyli:
- Przewodniczący: Cezariusz Kwaterski Minister Pełnomocny MSZ
- Tomasz Salomon Z-ca Dyr. Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej MRiT
- Arkadiusz Zabłoński Dyrektor Departamentu Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu BGK
- Michał Polański Dyrektor Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości PARP
- Andrzej Borusiewicz Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- Jan Popławski Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji PAIH
- Marian Przeździecki Przedstawiciel Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ukrainie
- Magdalena Rowińska Zastępca Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa
II Panel XXI Kongresu Eksporterów Polskich miał odpowiedzieć na pytanie „Jak wybrać rynek eksportowy aby odnieść sukces? Rynki perspektywiczne i nietradycyjne (Ameryki Południowej, Kaukazu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Azji i Afryki). W panelu uczestniczyli eksporterzy:
- Przewodniczący Wojciech Krakowiński Prezes INFINITY GROUP Sp. z o.o.
- Joanna Szostek Prezes Bristles Sp. z o.o.
- Andrzej Migas Wiceprezes Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych " DAMEL" S.A.
- Tomasz Tarnawski Prezes Las – Kalisz Sp. z o.o.
- Jerzy Gdula Wiceprezes Zakładów Magnezytowych „Ropczyce” S.A.
XXI Kongres Eksporterów Polskich wychodząc naprzeciw potrzebom eksporterów dokonał oceny stanu i perspektyw wykorzystania potencjału eksportowego polskiej gospodarki oraz szans i możliwości jego rozwoju. Podkreślić należy, że obecna sytuacja na rynkach zagranicznych spowodowana nie tylko popandemicznym stanem gospodarczym ale również związana z agresją Rosji na Ukrainę wymaga aktywnego zaangażowania eksporterów na rynkach na których występuje zainteresowanie polskimi produktami eksportowymi.
W związku z powyższym oczekiwane jest wsparcie przedsiębiorców przez resorty gospodarcze oraz spójna polityka proeksportowa rządu i dalsza dywersyfikacja eksportu.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich mając na uwadze konieczność utrzymania dynamiki rozwoju eksportu zadeklarowało podczas XXI Kongresu Eksporterów Polskich pogłębienie współdziałania pomiędzy eksporterami, organami państwowymi, rządowymi i samorządowymi.
XXI Kongresu Eksporterów Polskich podkreślił potrzebę utworzenia w wybranych ambasadach RP stanowisk radców ds. technologicznych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz radców ds. rolno-spożywczych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich składa najserdeczniejsze podziękowanie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panu Czesławowi Siekierskiemu oraz resortowi rolnictwa za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu XXI Kongresu Eksporterów Polskich.
Zapraszamy do zapoznania się ze Stanowiskiem XXI Kongresu Eksporterów Polskich