Stanowisko IX Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno – Spożywczego w sprawie strategii na rzecz eksportu polskiej żywności w okresie i po pandemii koronawirusa
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich wspierać będzie działania przedsiębiorców, organów rządowych i samorządowych na rzecz wykorzystania szans i możliwości potencjału eksportowego polskiego sektora rolno-spożywczego stanowiącego siłę napędową rozwoju polskiego rolnictwa. Działania te są kompatybilne ze strategią resortu rolnictwa oraz zagraniczną ekspansją przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom realnego sektora eksporterów przemysłu rolno - spożywczego - IX Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno - Spożywczego widzi potrzebę dalszego usprawniania warunków działania firm branży rolno-spożywczej produkujących na eksport oraz aplikację przez eksporterów funduszy unijnych. W tym zakresie istotną rolę odegrają aktywne działania systemowe na rzecz utrzymania eksportu rolno-spożywczego w okresie i po pandemii koronawirusa. Ważną rolę odegra także kształtowanie pozytywnego wizerunku eksportu żywności na rynkach zagranicznych.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich uważa, że istotną rolę w zakresie rolnictwa i polskiej żywności poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań systemowych przyjaznych dla rolników i środowiska wiejskiego winny odegrać Porozumienie Rolnicze oraz Kodeks Etyki Żywnościowej, które powinny obejmować kompleksowy zakres łańcucha działań - od pola do stołu w zakresie:
- wykorzystania możliwości istniejących struktur organizacyjnych rolników tj. m.in. spółdzielni, zrzeszeń itp. – zapewniających udział rolników w ekonomicznym łańcuchu powiązań produkcyjno - przetwórczo – handlowych (struktury organizacyjne rolników powinny dokonywać analiz i ocen czynników obecnego rolnictwa tj. zapotrzebowania rynku, zmieniające się gusta konsumentów i ich oczekiwania oraz warunki klimatyczne)
- dbania o wizerunek rolnictwa oraz jakość polskiej żywności w kraju i zagranicą
- koncentracji sił i środków na rzecz poprawy warunków produkcji rolnej, logistyki i handlu (odpowiedni udział rolników w procesie wytwarzania, przetwórstwa i handlu); chodzi o udział w zagranicznych imprezach targowych, wystawienniczych i misjach gospodarczych
- tworzenia silnych marek stanowiących siłę napędową konkurencyjności eksportu rolno-spożywczego, w tym celu należy postawić na przetwórstwo tj. produkcję wysokiej jakości żywności, zwiększenia jej efektywności oraz wprowadzenie nowych technologii nakierowanych na wzmocnienie marek produktowych żywności
- wdrażania instrumentów wsparcia na rzecz wykorzystania możliwości potencjału eksportu rolno-spożywczego
IX Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno - Spożywczego wskazał także na potrzebę działań w okresie i po pandemii, a zwłaszcza:
- zaktywizowania dyplomacji ekonomicznej na rzecz wspierania eksportu polskiej żywności
- aktywizowania działań eksporterów rolno-spożywczych w celu utrzymania eksportu
- wzmocnienia promocji na rynkach perspektywicznych tj. azjatyckich, afrykańskich i południowoamerykańskich
- rozwijania aktywnych form współpracy branżowej i międzyregionalnej z zagranicą
IX Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno - Spożywczego uważa, że urzeczywistnianie wyzwań eksportowych w okresie i po pandemii może przyczynić się do przyspieszenia złagodzenia skutków zamrożenia gospodarczego. Chodzi o wykorzystanie zainteresowania polskimi produktami na dotychczasowych i nowych potencjalnych rynkach zagranicznych.
IX Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno - Spożywczego mając na uwadze potrzebę utrzymania eksportu rolno-spożywczego w okresie i po pandemii - deklaruje współdziałanie Stowarzyszenia Eksporterów Polskich z przedsiębiorcami, bankami, instytucjami, organami rządowymi i samorządowymi w celu wykorzystania potencjalnych możliwości gospodarczych i kadrowych, a także zaplecza naukowo-badawczego na rzecz utrzymania trendu proeksportowego polskiego rolnictwa.