Stanowisko V Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" kierując się nadrzędnymi celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju - wysoko ocenia działalność podmiotów gospodarczych w zakresie rozwoju eksportu przemysłu rolno - spożywczego. Działalność eksporterów stanowi siłę motoryczną na rzecz przyspieszania rozwoju gospodarki. Stowarzyszenie udziela pełnego poparcia dla działań eksporterów i widzi potrzebę usprawnienia skuteczności instrumentów które zapewnić powinny zwiększenie wartości polskiego eksportu poprzez:
- nakierowanie działań proeksportowych na wybrane marki, wyroby, branże i rynki zagraniczne
- wprowadzenie instrumentów finansowych w celu systemowego wspierania rozwoju eksportu
- zapewnienie informacji makroekonomicznych i handlowych - dla potrzeb eksporterów polskich oraz inwestorów zagranicznych
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że obowiązujące mechanizmy i instrumenty powinny korzystniej wpływać na rozwój eksportu, a zwłaszcza na:
- rozwój działalności handlowej i inwestycyjnej przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych
- rozwój potencjału eksportowego, konkurencyjność oraz zmniejszanie ryzyk handlowych i płatniczych
- ułatwienie dostępu do rynków zagranicznych dla eksporterów towarów i usług
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" podkreśla, że realizacja promocji na rynkach zagranicznych powinna być kompatybilna z dynamiką rozwoju eksportu. Chodzi zwłaszcza o działania w zakresie:
- realizacji proeksportowych projektów na rzecz rozwoju sektora rolno-spożywczego
- wykorzystania istniejącego potencjału na rzecz dynamizacji eksportu artykułów rolno-spożywczych
- rozwoju eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych w tym poza unijnych
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stoi na stanowisku, że istotnym warunkiem w urzeczywistnianiu rozwoju eksportu rolno-spożywczego winna być ścisła korelacja polityki gospodarczej z podstawowymi zadaniami jej realizacji. W tym zakresie nastąpić musi zdecydowanie podniesienie skuteczności działania systemu finansowych instrumentów wspierania eksportu, które powinny realnie wpływać na zwiększenie konkurencyjności polskiej oferty na rynkach zagranicznych. W tym celu zachodzi pilna potrzeba skoordynowania działań na rzecz uproszczenia procedur oraz poprawy poziomu i kierunków wykorzystania poręczeń, gwarancji i ubezpieczeń, które powinny stanowić podstawowe ogniwo w finansowej infrastrukturze wspierania eksportu oraz urealnienie kursu złotego w stosunku do dolara, euro i innych walut obcych.
Przedsiębiorcy są zdania, że poprawy wymagają warunki ich działania aby nastąpiło zwiększenie skuteczności m.in. w subsydiowaniu stóp procentowych. Stwierdzają jednocześnie, że obowiązujące regulacje - obwarowane są wieloma ograniczeniami skutkującymi w efekcie skromnym popytem na ten instrument.
Eksporterzy oczekują także szerszego działania banków na rzecz finansowania polskiego eksportu w kredycie krótkookresowym - zwłaszcza na rynki wschodnie oraz rozważenia możliwości finansowania eksportu poprzez ubezpieczone kredyty dla nabywcy lub banków nabywcy.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że istnieje potrzeba obniżania kosztów obsługi kredytowej, ponieważ wysokie oprocentowanie zniechęca do sięgania po instrumenty kredytowe. Zdaniem eksporterów jednym z powodów ograniczonego korzystania z usług bankowych - jest m.in. brak banku wyspecjalizowanego w obsłudze eksportu tj. podobnego do EXIMBANKU.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że nastąpić powinna optymalizacja działań promocyjnych i realizacyjnych w zakresie rozwoju eksportu. Są one możliwe dzięki skoordynowaniu współdziałania ośrodków decyzyjnych i informacyjno-promocyjnych. Istotną rolę w tym zakresie spełniać będzie działalność Centrum Promocji Eksportu i Agencji Rynku Rolnego. Stowarzyszenie "Klub Eksportera" oczekuje w tym zakresie aktywnego udziału większej liczby eksporterów oraz organów państwowych, rządowych, samorządowych i administracyjnych. Chodzi przede wszystkim o działania ukierunkowane na:
- zinstytucjonalizowanie przedsięwzięć na rzecz skoncentrowania promocji eksportu rolno-spożywczego
- skoordynowanie przedsięwzięć w celu wypracowania instrumentów wspierania eksportu
- zapewnienie informacji poprzez strony internetowe resortów: gospodarki, rolnictwa i Stowarzyszenia
Uczestnicy V Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego uważają, że najważniejszymi priorytetowymi zadaniami dla resortów: rolnictwa i gospodarki oraz Stowarzyszenia są:
- utworzenie jednej instytucji koordynującej działania promocyjne eksportu
- nakierowanie promocji eksportu rolno-spożywczego m.in. na rynki wschodnie i afrykańskie
- ukierunkowanie działań Agencji Rynku Rolnego na rzecz promocji eksportu rolno-spożywczego
- unowocześnienie technologii i ekologicznych warunków produkcji eksportu rolno-spożywczego
- przygotowanie do ambasad RP radców rolnych i zapewnienie im odpowiednich informacji dotyczących eksportu rolno- spożywczego
- dostarczanie Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez eksporterów materiałów promocyjnych, które następnie kierowane będą do ambasad RP
- uruchomienie szkolenia z zakresu praktycznej wiedzy nt. eksportu rolno-spożywczego
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca się z apelem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Gospodarki o podjęcie działań w celu szybkiego opracowania rządowej strategii proeksportowej i instrumentów wsparcia eksportu, a także w sprawie przyspieszenia wznowienia eksportu rolno-spożywczego na rynek rosyjski. Stowarzyszenie deklaruje swoją gotowość wspierania urzeczywistniania ww. działań.
Uczestnicy V Konferencji Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego uważają, że Stowarzyszenie "Klub Eksportera" powinno razem z eksporterami branży rolno-spożywczej - aktywniej współdziałać z resortami: rolnictwa, gospodarki i finansów, NBP, parlamentem i samorządami w realizacji przedsięwzięć na rzecz dynamizacji eksportu oraz zwiększania udziału Polski w międzynarodowym podziale pracy.
Warszawa, 2007-02-16
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"