List otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Pana Donalda Tuska, Wicepremiera, Ministra Gospodarki Pana Waldemara Pawlaka, Ministra Finansów Pana Jana Vincenta-Rostowskiego oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego Pana Sławomira Skrzypka, w sprawie skutków ekonomicznych i społecznych postępującej aprecjacji złotego.
Szanowny Panie Premierze
Szanowny Panie Wicepremierze
Szanowny Panie Ministrze
Szanowny Panie Prezesie
W nawiązaniu do Apelu i Stanowiska skierowanego w dniu 3 kwietnia 2008r. do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów i Prezesa Narodowego Banku Polskiego zwracamy się z uprzejmą prośbą o wprowadzenie rozwiązań systemowych w celu odwrócenia negatywnych tendencji aprecjacji złotego powodującej spadek rentowności i konkurencyjności eksportu.
Jednocześnie informujemy, że głównym motywem niniejszego przedłożenia jest potrzeba skutecznych działań na rzecz wzmocnienia instrumentów finansowych w celu zwiększenia dynamiki rozwoju eksportu. Chodzi o wprowadzenie rozwiązań systemowych w zakresie poprawy warunków ekonomicznych polskich firm produkujących na eksport w tym zwłaszcza w celu zahamowania negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych spowodowanych utrzymywaniem się silnego złotego.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że napływające do Stowarzyszenia informacje od firm są alarmujące i wskazują na pogarszanie się opłacalności eksportu. Potwierdza to utrzymujący się spadek konkurencyjności eksportu zarówno w 2007r. jak i w I kwartale 2008r. Sytuacja ta powoduje, że spadają zamówienia eksportowe oraz rośnie deficyt handlowy. Powodem tego jest bardzo silna aprecjacja złotego. Stąd też eksport jako jedno z głównych źródeł tworzenia PKB stracił swoją siłę motoryczną stanowiącą istotny czynnik rozwoju gospodarki. Wobec tego dla zwiększenia dynamiki i poprawy konkurencyjności eksportu, istnieje pilna potrzeba stworzenia jasnych, stabilnych oraz przewidywalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W tym zakresie niezbędne staje się rychłe podjęcie działań, które wpłyną na osiąganie rentowności eksportu. Chodzi zwłaszcza m.in. o:
- po pierwsze: racjonalną politykę stóp procentowych i urealnienie oprocentowania obligacji i bonów skarbowych do poziomu stosowanego przez banki w stosunku do lokat bankowych;
- po drugie: podjęcie działań oszczędnościowych w zakresie wydatków budżetowych celem zmniejszenia rozmiarów deficytu budżetowego finansowanego papierami Skarbu Państwa;
- po trzecie: zwiększenie rezerwy walutowej NBP;
- po czwarte: przystąpienie Polski do strefy euro.
Pragniemy podkreślić, że wprowadzenie ww. rozwiązań systemowych może wpłynąć na zwiększenie produkcji na eksport, co spowoduje, że polscy przedsiębiorcy nie stracą pozycji znaczącego partnera handlowego, którą z trudem budowali przez lata. Dlatego też przedsiębiorcy zwracają uwagę na to, że Polska, która staje się krajem wysokich kosztów wytwarzania i utrzymania - może szybko znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. Stąd wyrażamy przekonanie, że ranga problemu wymaga podjęcia niezbędnych działań, które powinny pozwolić na wprowadzenie rozwiązań wzmacniających krajową wytwórczość, w tym polski eksport, w myśl zapowiedzi Pana Premiera z exposé, że "będziemy wspierać przedsiębiorczość, wreszcie zmienimy prawo". Nie uwzględnienie tego zjawiska w polityce ekonomicznej państwa może powodować daleko idące negatywne skutki gospodarcze i społeczne. W tym zakresie eksporterzy są gotowi wspierać działania organów państwowych i banku centralnego.
Będziemy zobowiązani Panu Premierowi, Panu Wicepremierowi, Panu Ministrowi i Panu Prezesowi za ustosunkowanie się do niniejszego listu.
Stefan Tkaczyk
Przewodniczący Rady Głównej
Mieczysław Twaróg
Prezes Zarządu