Sprawozdanie z II Kongresu Eksporterów Polskich
Dnia 26 listopada 2004 r. w Galerii Porczyńskich w Muzeum im. Jana Pawła II przy Placu Bankowym w Warszawie odbył się II Kongres Eksporterów Polskich.
II Kongres, podobnie jak I Kongres Eksporterów Polskich został zorganizowany przez Stowarzyszenie "Klub Eksportera".
Patronat honorowy nad tegorocznym kongresem objęli Marszałek Senatu RP, prof. dr hab. Longin Pastusiak oraz Minister Gospodarki i Pracy, prof. dr hab. Jerzy Hausner. Wzięło w nim udział około dwustu przedstawicieli polskich eksporterów ze wszystkich branż i regionów z całej Polski.
Kongresowi towarzyszyły prezentacje zorganizowane przez Korporacje Ubezpieczeń Kredytowanych Eksportu S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz eksporterów - połączone z degustacją produktów spożywczych, które zdobyły rynki zagraniczne. Spotkanie zostało zwieńczone Galą Finałową Rankingu "Liderzy Eksportu".
Należy podkreślić, że Stowarzyszenie, jako organizacja samorządowa zrzeszająca polskich eksporterów, jest najlepszym rzecznikiem rozwoju eksportu. Zainteresowanie II Kongresem Eksporterów Polskich organizowanym przez Stowarzyszenie świadczy o potrzebie merytorycznego wspierania działań przedsiębiorców, organów państwowych i rządowych w zakresie promocji rozwoju eksportu, wzrostu konkurencyjności i prestiżu polskiej gospodarki w świecie. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność stara się odpowiedzieć na zapotrzebowania środowiska eksporterów. Dorobek Kongresu służyć będzie realizacji strategicznego celu Stowarzyszenia, którym jest działanie na rzecz przekształcania gospodarki na zdecydowanie proeksportową. Priorytetowe działania Stowarzyszenia stanowią wspieranie przedsięwzięć w zakresie: usprawnień rozwiązań systemowych i instrumentów finansowych oraz koncentracji środków promocyjnych na rzecz polskiego eksportu. W celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań systemowo-finansowych w rozwoju eksportu oraz rzetelnej informacji dla polskich przedsiębiorców - Stowarzyszenie współpracuje z Ministerstwami: Gospodarki i Pracy, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych, Finansów oraz Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, Wydziałami Ekonomiczno-Handlowymi Ambasad RP, Instytutem Koniunktur i Cen HZ, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Korporacją Ubezpieczeń Kredytowanych Eksportu S.A oraz z organizacjami samorządowymi. Stowarzyszenie nieodpłatnie oferuje swoim członkom: reprezentowanie interesów wobec organów państwowych i rządowych w zakresie rozwoju eksportu, pomoc w kontaktach z resortami, instytucjami i agencjami, pozyskiwanie informacji o rynkach zagranicznych i potencjalnych kontrahentach, udział w kongresach, forach, konferencjach i seminariach oraz promocje na portalu internetowym www.klubeksportera.org. Ponadto członkowie mogą skorzystać z 20 % rabatu na reklamę w piśmie "Polish Export Review", które dociera do 50 krajów.
Tematyka II Kongresu koncentrowała się na rozwoju obrotów polskimi towarami na jednolitym rynku europejskim. Pani Dr Barbara Durka, Dyrektor Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, przedstawiła sytuację eksporterów na jednolitym rynku europejskim po akcesji Polski do UE, wskazując na makroekonomiczne trendy, zaś Dr Janusz Kaczurba, b. Wiceminister Gospodarki i Ambasador RP przy WTO, przedstawił Polską politykę handlową po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Pan Ambasador zwrócił szczególną uwagę na wielokierunkowość polityki handlowej zarówno w wymiarze geograficznym, jak i branżowym. Dr Jerzy Plewa, b. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiał szanse rozwoju eksportu rolno-spożywczego na jednolitym rynku europejskim. W swoim wystąpieniu koncentrował się głównie na instrumentach finansowo-systemowych, które mogą zwiększyć udział polskiego eksportu w obrotach na jednolitym rynku europejskim. Kierunki polityki handlowej wobec rynków wschodnich na lata 2004-2005 zaprezentował pan Leszek Pintera, Naczelnik w Departamencie Stosunków Wielostronnych MGiP, skupiając się na szansach oraz barierach dla polskich przedsiębiorców. Dużo uwagi poświęcono również narzędziom mającym na celu wspieranie eksportu. Pan Wojciech Pobóg-Pągowski, Wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu, omówił formy i instrumenty wspierania rozwoju eksportu. Pan Wicedyrektor szczegółowo zaprezentował cztery takie instrumenty: wsparcie przedsiębiorstw uczestniczących w targach i wystawach za granicą; wsparcie dla przedsiębiorców uczestniczących w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach za granicą; dofinansowanie realizacji branżowego projektu w zakresie eksportu; dofinansowanie kosztów udziału w szkoleniach o tematyce handlu zagranicznego oraz dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych. Kwestię certyfikatów omówił szczegółowo pan Wojciech Henrykowski, Prezes Zarządu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A., podkreślając, że są one raczej gwarantem jakości aniżeli barierą rozwoju eksportu. Finansowe i ubezpieczeniowe instrumenty wspierania rozwoju eksportu przedstawił pan Jarosław Biernacki, Prezes Zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Nie zabrakło też podejścia marketingowego do eksportu. Pani Dr Marzanna Witek-Hajduk, z Instytutu Marketingu Międzynarodowego SGH zachęcała eksporterów do kreowania silnej marki oraz działań na rzecz poprawy wizerunku Polski.
W drugiej części Kongresu odbyła się Gala Finałowa Rankingu "Liderzy Eksportu", która była zorganizowana pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki i Pracy oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem Rankingu jest stworzenie korzystnych warunków dla prowadzenia działalności eksportowej oraz promocja rodzimych firm na międzynarodowych rynkach. Ranking firm eksportowych posłużył wyłonieniu elity polskich przedsiębiorstw, które prowadząc działalność eksportową nie tylko przyczyniają się do rozwoju gospodarki naszego kraju ale również do lepszego wizerunku Polski na forum międzynarodowym. Ranking został zorganizowany w 10 kategoriach. Statuetki otrzymali kolejno: Ziołopex Sp. z o.o. (kategoria efektywność), Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MARLEX Sp. z o.o. (kategoria zyskowność), Beef-Pol Sp. z o.o. (kategoria dynamika sprzedaży), Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków Sp. z o.o. (kategoria innowacyjność), Zakłady Chemiczne Zachem S.A. (kategoria certyfikaty i wyróżnienia),
KEMIRA ŚWIECIE Sp. z o.o. (kategoria wielkość zainwestowanego kapitału za granicą), Firma Roleski (kategoria debiut w eksporcie), Energoinstal S.A. (kategoria ekspansja), KMD Meble Sp. z o.o. (kategoria udział w eksporcie), Solaria Bus&Coach Sp. z o.o. (kategoria osiągnięcia). Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną dla DUDA S.A. za dynamikę inwestycji.
II Kongres Eksporterów Polskich przyjął stanowisko w sprawie działań na rzecz proeksportowego rozwoju gospodarki, które stanowi dorobek merytoryczny Kongresu oraz ważny głos środowiska polskich eksporterów . Stanowisko, zostało przekazane członkom Stowarzyszenia, Marszałkom Sejmu i Senatu, Ministrom: Gospodarki i Pracy, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych, Finansów, oraz dziennikarzom.