Informacja o II Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
W dniu 5 marca 2014r. odbył się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie - II Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego pod Honorowym Patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Eugeniusza Grzeszczaka i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby - zorganizowany przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
Tematem Kongresu były „Perspektywy proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno-spożywczego”.
Kongres prowadził Mieczysław Twaróg, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich, a wzięło w nim udział około 150 reprezentantów firm produkcyjno-eksportowych i instytucji z całego kraju.
W Kongresie wzięli udział m.in.: Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa; Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii; dr Anita Szczykutowicz, Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa; Wojciech Dzieciuch Wicestarosta Sandomierski; Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich; Waldemar Broś, Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ZR; Janusz Rodziewicz, Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP; Lucjan Zwolak, Zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego; Prof. Eberhard Makosz Przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych; Prof. Andrzej Kowalski, Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej; Prof. Andrzej Lenart Pełnomocnik Rektora SGGW ds. Współpracy z Gospodarką; Prof. Longin Pastusiak Akademia Finansów; Prof. Franciszek Adamicki Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa; Marek Łyżwa, Radca-Minister, Kierownik WPHiI Ambasady RP w Chorwacji; Marek Ociepka Radca-Minister, Kierownik WPHiI Ambasady RP w Rosji; Andrzej Stefański I Radca WPHiI Ambasady RP w Kazachstanie; Andrzej Grabowski b. Radca-Minister, Kierownik WPHiI Ambasady RP na Ukrainie; Włodzimierz Sadzik Radca, Kierownik WPHiI Ambasady RP w Rumunii i Tomasz Kalinowski Radca-Minister, Kierownik WE Ambasady RP w Niemczech.
W czasie obrad II Kongresu – przedstawione zostały perspektywy proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno-spożywczego w 2014r. – przez Ministra Rolnictwa Stanisława Kalembę. W tej części obrad – Minister Stanisław Kalemba wręczył Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” i Dyplomy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wybitnym agroeksporterom i promotorom przemysłu rolno-spożywczego, a mianowicie:
- ROSŁON Marek Prezes Zarządu Pakmar Sp. z o.o. w Rębkowie woj. mazowieckie
- SULIGA Zbigniew Członek Zarządu, Dyrektor Zakładu Ostrowia Sp. z o.o. w Ostrowiu Mazowieckim
- BARANOWSKI Tadeusz Dyrektor ds. Produkcji SuperDrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne S.A.
- CICHOŃ Maria Kierownik ds. Handlu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie
- MAŁYSKA Dagmara Anna Główny Specjalista ds. HZ Lubelski Rynek Hurtowy S.A. w Elizówce
- SZYMKOWIAK Mariusz Prezes Zarządu Grupa Animpol Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim
- RAMOTOWSKI Andrzej Prezes Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku
- KUNCEWICZ Wiesław Prezes Zarządu, Dyrektor Spółki Lactima Sp. z o.o. w Morągu
- KALUSIŃSKI Jerzy Kierownik Wydziału Produkcji Sertop Sp. z o.o. w Tychach
- STELMASZYŃSKI Antoni Zastępca Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu
- OLSZEWSKI Włodzimierz Prezes Zarządu FARMER Sp. z o.o. w Iławie
- GRABOWSKI Andrzej Prezes Zarządu Polmlek Sp. z o.o. w Warszawie
- MARCINIAK Jarosław Prezes Cuiavia Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Inowrocławiu
- BUDZIŃSKI Waldemar Kierownik Doradztwa Żywieniowego w Polmass S..A. w Bydgoszczy
- ONISZCZUK Mikołaj Dziekan Korpusu Promotorów Eksportu Polskiego Stowarzyszenia Eksporterów
- TKACZYK Stefan Prezes Zarządu FM BRAVO Sp. z o.o. w Olsztynie
- KOSTECKI Lech Wiceprezes Zarządu SuperDrob S.A. Zakłady Drobiarsko-Mięsne w Karczewie
- NALAZEK Wojciech Kierownik Redakcji Audycji Rolnych Telewizja Polska S.A.
- AMANOWICZ Henryk Prezes Zarządu Zakładów Mięsnych Dobrosławów
- PROKOPIUK Grażyna Prezes Zarządu Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków S.A. w Łukowie
- KAWALEC Sławomir Dyrektor ds. Eksportu Sokołów S.A.
W dalszej części Kongresu – działania polskiej dyplomacji ekonomicznej na rzecz rozwoju eksportu rolno-spożywczego przedstawił Cezariusz Kwaterski Naczelnik Wydziału Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ. Następnie odbyła się dyskusja w panelu poświęconym skutecznym działaniom promocyjnym zwiększającym szanse rozwoju eksportu rolno-spożywczego – z udziałem: Marka Łyżwy Radcy-Ministra, Kierownika WPHiI Ambasady RP w Chorwacji; Marka Ociepki Radcy-Ministra, Kierownika WPHiI Ambasady RP w Rosji; Andrzeja Stefańskiego I Radcy, Kierownika WPHiI Ambasady RP w Kazachstanie; Andrzeja Grabowskiego b. Radcy-Ministra, Kierownika WPHiI Ambasady RP na Ukrainie; Włodzimierza Sadzika Radcy, Kierownika WPHiI Ambasady RP w Rumunii i Tomasza Kalinowskiego Radcy-Ministra, Kierownika Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Niemczech oraz dyskusja w panelu poświęconym możliwościom i szansom rozwoju eksportu, w której wzięli udział: Prof. Andrzej Kowalski, Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej; Waldemar Broś Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ZR; dr Ryszard Nowak Prezes Lubelskiego Rynku Hurtowego; Andrzej Ślączko Ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego; Marek Jakubicz Dyrektor ds. Sprzedaży KUKE SA oraz Michał Motylewski Dziekan Polonijnego Korpusu Eksporterów.
Należy podkreślić, że podczas Kongresu dokonano oceny tempa wzrostu eksportu rolno-spożywczego oraz efektywności działania firm produkujących na eksport, która obejmowała:
- działania mające na celu rozwój eksportu rolno-spożywczego
- instrumenty wsparcia eksportu rolno-spożywczego
- wykorzystanie funduszy unijnych będących szansą rozwoju eksportu rolno-spożywczego
- działalność promocyjną na rzecz wzrostu eksportu rolno-spożywczego
Tematyka Kongresu wzbudziła duże zainteresowanie eksporterów, uczestniczących w Kongresie, którzy przyjęli Stanowisko w sprawie urzeczywistniania perspektyw proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno - spożywczego. W tym zakresie priorytetowymi zadaniami dla eksporterów, resortu rolnictwa a także Stowarzyszenia Eksporterów Polskich powinno być:
- dalszy wzrost eksportu rolno-spożywczego
- wykorzystanie instrumentów na rzecz wsparcia eksportu rolno-spożywczego
- aplikacje funduszy unijnych na rzecz eksportu rolno-spożywczego
- pogłębienie działalności promocyjnej eksportu rolno-spożywczego
- urzeczywistnianie proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno-spożywczego
W czasie Kongresu zwrócono uwagę na potrzebę kontynuowania aktywnej działalności informacyjno-promocyjnej na rynkach zagranicznych, a zwłaszcza: rosyjskim, kazachstańskim, rumuńskim, chorwackim i niemieckim. Wskazano na potrzebę aktywizacji działań na rzecz wykorzystania możliwości na ww. rynkach w zakresie rozwoju eksportu rolno-spożywczego. Podkreślono także znaczącą rolę informacji i publicystyki ekonomicznej w mediach, a więc w prasie, radiu i telewizji. Należy zaznaczyć, że konstruktywnej i pożytecznej współpracy z mediami – sprzyja Korpus Promotorów Eksportu Polskiego.
W trakcie Kongresu podkreślono potrzebę wprowadzenia istotnych zmian w dotychczasowej praktyce działania polskich podmiotów gospodarczych na rynkach zagranicznych. Perspektywy ekspansji na ww. rynki określają trzy czynniki: potencjał, popyt i podaż. Tym dysponujemy. Ażeby sprostać rosnącej konkurencji wykorzystywać trzeba nadal ceny, jakość ale i w coraz większej mierze – innowacyjność produktową.
Uczestnicy Kongresu odnieśli się z aprobatą do działalności Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w okresie minionych 12 lat i jego współpracy ze środowiskiem eksporterów, co znalazło wyraz w przyjętym Stanowisku w sprawie proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno – spożywczego.
W tymże Stanowisku zwrócono się do organów rządowych o zajęcie stanowiska i podjęcie działań na rzecz dalszego rozwoju eksportu rolno-spożywczego i pogłębienie w tym zakresie ekonomizacji dyplomacji polskiej za granicą. Kwestie te mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu eksportu rolno-spożywczego stanowiącego istotną siłę napędową rozwoju gospodarki polskiej.
Warszawa, 6 marca 2014 r.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich
Zapraszamy do zapoznania się ze Stanowiskiem II Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno – Spożywczego w sprawie urzeczywistniania perspektyw proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju eksportu rolno – spożywczego.