Stanowisko Stowarzyszenia "Klub Eksportera" w sprawie usprawnienia organizacyjnego i merytorycznego działania polskich placówek za granicą na rzecz wspierania rozwoju eksportu
Szanowni Państwo,
Pragniemy poinformować, że poniższe Stanowisko zostało przekazane Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, a także Ministrowi Gospodarki i Spraw Zagranicznych. Stowarzyszenie "Klub Eksportera" deklaruje gotowość do włączenia się w usprawnienia rozwiązań systemowych służących rozwojowi eksportu.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera", działając w imieniu swoich Członków i powodowane potrzebą wspierania rozwoju eksportu z dużym niepokojem obserwuje trwające od dłuższego czasu międzyresortowe spory dotyczące modelu promocji rozwoju polskiego eksportu za granicą wynikające z dążenia do przejęcia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadzoru nad problematyką współpracy gospodarczej z zagranicą.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" jest zaniepokojone zapisaną w nowym programie działania rządu koncepcją ustanowienia w strukturze MSZ Pełnomocnika Rządu ds. ekonomizacji służby zagranicznej, którego zadaniem będzie m.in. podporządkowanie - pod szyldem "ekonomizacji służby zagranicznej" - wydziałów ekonomiczno-handlowych za granicą Ministerstwu Spraw Zagranicznych.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stoi na stanowisku, że czas zakończyć spory międzyresortowe o podporządkowaniu organizacyjnym, merytorycznym, kadrowym i finansowym wydziałów ekonomiczno - handlowych placówek za granicą. Podstawowym kryterium ich funkcjonowania powinno być zapewnienie skutecznego działania na rzecz rozwoju eksportu, prowadzenie bądź wspieranie działalności promocyjnej, w tym przede wszystkim marek, towarów, branż, firm itp.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że dyplomacja ekonomiczna nie powinna polegać jedynie na przejmowaniu przez MSZ służb ekonomiczno - handlowych podporządkowanych resortowi gospodarki, a na nasycaniu służb dyplomatycznych doświadczoną kadrą ekonomistów, bankowców i finansistów. Warunkiem sprawczym rozwiązań organizacyjnych służb ekonomiczno - handlowych musi być przede wszystkim interes gospodarczy państwa, stan i zaangażowanie w rozwój wymiany handlowej, promocja inwestycji zagranicznych, przygotowywanie informacji na potrzeby podmiotów gospodarczych oraz merytoryczne i kadrowe powiązanie tych służb z właściwym ministrem odpowiedzialnym za stosunki gospodarcze z zagranicą.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" wyraża przekonanie, że zarówno Rząd, jak i Parlament dostrzegą pilną potrzebę przywrócenia samodzielności organizacyjnej i merytorycznej w działaniu placówek ekonomiczno- handlowych za granicą. Chodzi o pełne ich usamodzielnienie, które sprawdzono w praktyce nie tylko przez Polskę ale również przez niektóre kraje w tym Unii Europejskiej, które stanowią priorytetowe znaczenie dla rozwoju gospodarki polskiej.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że przywrócenie samodzielności działania placówek ekonomiczno - handlowych za granicą, dodatnio wpłynie na kreatywne wspieranie rozwoju eksportu, a także na racjonalizację importu oraz na rozwój współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca się do zainteresowanych resortów oraz organów władz państwowych z postulatem podjęcia merytorycznych przedsięwzięć w zakresie przywrócenia samodzielności działania polskich placówek ekonomiczno - handlowych za granicą. Informacje o podejmowanych działaniach można składać osobiście lub za pośrednictwem faksu, nr (22) 331-06-39 lub e-mail: poczta@klubeksportera.org
Warszawa, 2005-12-05