List otwarty Stowarzyszenia "Klub Eksportera" do Premiera, Minister Finansów i Prezesa NBP w sprawie polityki kursowej
Poniższy List otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Minister Finansów oraz Prezesa NBP został
opublikowany w "Rynkach Zagranicznych" z dn. 12.01.2006. Bardzo prosimy wszystkich,
którym leży na sercu dobro polskiego eksportu, eksporterów, zarówno będących jak i
nie będących członkami Stowarzyszenia, o poparcie w/w listu.
Proponujemy również zapoznanie się z komentarzem do
listu otwartego autorstwa Pana Jana Żabickiego, dziennikarza "Rynków Zagranicznych".
Szanowny Panie Premierze,
Szanowna Pani Minister,
Szanowny Panie Prezesie,
W związku z postępującym pogorszeniem warunków ekonomicznych i finansowych polskich firm produkujących na eksport spowodowanych polityką kursową - Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca się z uprzejmą prośbą o przedstawienie głównych kierunków polityki państwa w tym zakresie, a w szczególności o odpowiedź na następujące pytania zgłaszane przez członków naszego Stowarzyszenia:
- Jak będą kształtowane stopy procentowe w 2006 r.?
- Na jakim poziomie będzie kształtowane oprocentowanie bonów skarbowych i obligacji w 2006 r.?
- Jaka będzie wielkość emisji oraz obrotów bonów skarbowych i obligacji w 2006r?
- Jaka będzie obowiązywać zasada i procedura kształtowania kursu złotego w stosunku do dolara, euro i innych walut?
- Jakie zamierza MF i NBP wprowadzić instrumenty polityki kursowej, które pozwoliłyby na zrównoważony rozwój gospodarki i zapewnienie konkurencyjności eksportu?
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" wdzięczne będzie Panu Premierowi, Pani Minister i Panu Prezesowi za informacje nt. systemowych instrumentów służących rozwojowi eksportu i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych oraz o skutkach ekonomicznych i społecznych powodowanych utrzymywaniem się na niskim poziomie kursu złotego w stosunku do walut obcych.
Pragniemy poinformować, że w dniu 18.11.2005r. odbył się w Warszawie III Kongres Eksporterów Polskich, w którym mimo zaproszenia nie uczestniczyli przedstawiciele Rządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Narodowego Banku Polskiego.
Uczestnicy Kongresu z troską, powagą i zaniepokojeniem przedstawiali problemy wynikające z braku polityki proeksportowej Państwa oraz niekorzystnym dla eksportu kształtowaniem się kursów walutowych. Stanowisko III Kongresu Eksporterów Polskich zostało przesłane do w/w. władz rządowych i państwowych.
Aktualny stan rzeczy nie wykazuje żadnych symptomów wskazujących na poprawę istniejącej sytuacji. Niekwestionowana rola eksportu w zakresie tworzenia PKB, w rozwoju i unowocześnieniu, a także zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem roli dla krajowego rynku pracy, stworzenia jasnych i przewidywalnych warunków prowadzenia działalności eksportowej.
Niniejsze wystąpienie traktujemy jako sygnał alarmowy, którego nieuwzględnienie może spowodować daleko idące negatywne skutki gospodarcze i społeczne. Wyrażamy przekonanie, że ranga problemu wymaga podjęcia dyskusji, która w sposób obiektywny zdiagnozuje sytuację i pozwoli podjąć niezbędne środki wzmacniające rozwojowy trend polskiego eksportu. Polscy eksporterzy są gotowi za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia podjąć taką dyskusję w oparciu o przykłady poszczególnych przedsiębiorstw, a także w oparciu o przygotowywane aktualnie przez Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego materiały analityczne.
Będziemy zobowiązani za stworzenie możliwości odbycia takiej debaty, której celowość uzasadniona jest dobrem polskiej gospodarki.
Z wyrazami najwyższego szacunku i poważania
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"
Warszawa, 19 stycznia 2006 roku