Konferencja Eksporterów Polskich Przemysłu Rolno-Spożywczego
Konferencja Eksporterów Polskich Przemysłu Rolno-Spożywczego odbyła się 27 lutego 2004r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poświęcona była przedstawieniu zagadnień oraz dyskusjom na temat perspektyw rozwoju obrotów polskimi artykułami rolno-spożywczymi na jednolitym rynku europejskim. Konferencja stanowiła sposobność do dyskusji na temat szans rozwoju obrotów artykułami rolno-spożywczymi na rynkach unijnych w kontekście niedalekiej akcesji Polski do Unii Europejskiej.
Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Klub Eksportera, występujące pod patronatem medialnym Polish Export Review. Patronatem medialnym Konferencji był natomiast Polish Market. Na Konferencji byli także obecni przedstawiciele telewizji, radia oraz prasy. Konferencja skupiła sto dziesięć osób, z czego około osiemdziesiąt, reprezentowało firmy zajmujące się eksportem lub nim zainteresowane, znaczną liczbę uczestników stanowili prezesi spółek.
Konferencji przewodziła Dyrektor Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego Barbara Durka, która sprawuje patronat naukowy nad Stowarzyszeniem Klub Eksportera.
Wśród obecnych specjalistów, jako pierwszy wygłosił swoje przemówienie Wiceminister Rolnictwa Jerzy Plewa. Dotyczyło ono perspektyw rozwoju obrotu polskimi towarami rolno-spożywczymi na rynkach unijnych. Istotne jest, że Polska jest eksporterem netto w zakresie produktów sektora rolno-spożywczego, sektor ten może być wykorzystany jako dĄwignia rozwoju eksportu - zaznaczał. Wystąpienie Wiceprezesa Agencji Rynku Rolnego Waldemara Sochaczewskiego poświęcone było w głównej mierze mechanizmom handlowym, jakie występują na jednolitym rynku europejskim w obrocie artykułami rolno-spożywczymi.
Podczas Konferencji uczestnicy mogli również zastanowić się nad polityką w zakresie obrotów polskimi artykułami rolno-spożywczymi na jednolitym rynku europejskim. Zagadnienie to przybliżyła podczas wykładu na ten temat pani Barbara Durka. Zwróciła uwagę na problemy eksporterów, jakie mogą zaistnieć, w związku z akcesją. Główną zmianą stanie się fakt, iż większość działalności przestanie być eksportem. Jednolity rynek unijny narzuci także wymogi techniczne. Oceniając przystosowanie przedsiębiorstw do nowej rzeczywistości, ponad 50% z nich należy zaliczyć do nieznających reguł. Najlepiej przygotowani są duzi eksporterzy i podmioty z kapitałem zagranicznym. Barbara Durka podkreśliła także, że polska żywność ma szanse zaistnieć na jednolitym rynku europejskim, ze względu na walory jakościowe, smakowe i ekologiczne, ale trzeba umieć je promować.
Ważną kwestią poruszoną podczas Konferencji, była promocja polskich artykułów rolno-spożywczych na jednolitym rynku europejskim. Na ten temat wypowiedziała się Kierownik Wydziału Promocji Ogólnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Gąsiorowska. Podkreślała, że 90% produktów rolno-spożywczych na polskim rynku to produkty krajowe, co świadczy o ich jakości. Unia Europejska to nasz największy i najważniejszy partner w imporcie, jak i eksporcie, a Polska żywność ekologiczna ma szczególne szanse na zwiększenie udziału w obrocie Unii Europejskiej - przypominała pani Monika Gąsiorowska. Szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw jest grupowanie się w formie konsorcjum.
Radca Ministra Gospodarki Igor Mitroczuk przedstawił zagadnienia związane z formami wspierania eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych na rynku UE. Zwrócił szczególną uwagę na rolę MGPiPS, narzędzi internetowych oraz uregulowań prawnych wspierania eksportu. W prezentacji nacisk został położony na zmiany istniejących oraz pojawianie się nowych instrumentów pozwalających ułatwić i zwiększyć wolumen wymiany międzynarodowej.
Mówiąc o obrocie eksportowym towarami rolno-spożywczymi nie sposób pominąć ryzyka, które się z nim wiąże. Możliwościom zabezpieczenia przed tym ryzykiem poświęciła uwagę pani Małgorzata Puchalska z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE S.A. ubezpiecza należności eksportowe realizowane na warunkach kredytowych, udziela ochrony ubezpieczeniowej na wypadek braku płatności z tytułu ryzyka handlowego oraz politycznego.
Fundusze strukturalne, jako szanse rozwoju przemysłu rolno-spożywczego były przedmiotem rozważań Radcy Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pana Andrzeja Babuchowskiego. Od 1 maja 2004r. o eksporcie będziemy mogli mówić wobec towarów lub usług wysyłanych poza granice Unii Europejskiej. Koniecznym warunkiem rozwoju obrotów jest poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolno-spożywczych - podkreślał.
O roli rynków hurtowych w obrocie polskich artykułów rolno-spożywczych wypowiedział się Prezes Zielonogórskiego Rynku Rolno-Towarowego Władysław Pawełczak. działalność rynków hurtowych po wejściu Polski do Unii Europejskiej zwiększy się. W aspekcie sektora rolno-spożywczego celem stanie się poszukiwanie oraz kojarzenie kontrahentów w zakresie kupna oraz sprzedaży. Potrzebna jest ocena zrównoważonej produkcji rolniczej. Według Władysława Pawełczaka należy produkować bezpieczną żywność w warunkach przyjaznych dla środowiska przyrodniczego, charakteryzującą się wysoką jakością.
Dzięki wypowiedzi Jerzego Karaima uczestnicy Konferencji mogli uzyskać bliższe informacje na temat targów oraz wystaw Polexpo Exhibitions w kraju i za granicą w 2004r. Firma Polexpo Exhibitions Spółka z o.o. jest najstarszą oraz najbardziej znaną w Polsce firmą wystawienniczą, która posiada znak markowy, liczący się na rynku światowym .
Podsumowując należy stwierdzić, że w opinii uczestników Konferencja była wartościowym spotkaniem, które poszerzyło wiedzę uczestników na temat rozwoju obrotów artykułami rolno-spożywczymi na rynku UE. Działanie polskich podmiotów gospodarczych na jednolitym rynku europejskim oraz wzrost eksportu zostały wysoko ocenione. Podkreślano, że należy dążyć do poprawy pozycji polskich artykułów rolno-spożywczych w krajach unijnych, ponieważ jest to szansą na dynamizację obrotów na jednolitym rynku europejskim. Tym samym lepiej będzie można wykorzystać polską gospodarkę. Doprowadzi to do rozwoju polskiego eksportu i przyspieszy wzrost gospodarczy kraju.
Konferencja znalazła szerokie grono odbiorców. Świadczy to o zainteresowaniu tematyką, której Konferencja była poświecona, jak również o potrzebie poszerzania wiedzy w tym zakresie i dzielenia się doświadczeniami.
Uczestnicy przyjęli Stanowisko Konferencji Eksporterów Polskich Przemysłu Rolno-Spożywczego, które stanowi przesłanie do działania firm na jednolitym rynku europejskim. Stanowisko to jest opublikowane na stronie internetowej www.klubeksportera.org, zostanie przesłane Marszałkowi Sejmu i Senatu, ministrom: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Finansów i Spraw Zagranicznych oraz członkom Stowarzyszenia "Klub Eksportera", prasie i RTV.