
PASIEKA KASZUBSKA położona jest w województwie pomorskim, na Kaszubach. Są to tereny głównie wiejskie, bez przemysłu i zanieczyszczeń. Jest to gospodarstwo rodzinne z wieloletnią tradycją. Obecnie pasieka liczy około 200 pni (uli). Pasieka kaszubska jest zarejestrowana u Powiatowego Lekarza Weterynarii. WNI 22035631. Pasieka kaszubska stale się rozwija i korzysta z funduszy europejskich, żeby poprawić warunki pozyskiwania produktów pszczelich poprzez inwestowanie w nowoczesny sprzęt pszczelarski. Pasieka kaszubska posiada obecnie następujące miody:
Miód leśny, który cechuje smak flory leśnej, przeplatające się tu ostre smaki ziołowe, kwaskowe aromaty dzikich malin, jeżyn i borówek oraz spadzi iglastej. Miód ten powstaje z połączenia mniszka lekarskiego, maliny, kruszyny, szałwii lekarskiej, dziurawca i rumianku. Miód leśny, jest prawdziwym „lekiem na każde zło”. Stosowany przy chorobach serca, osłabieniu systemu odpornościowego. Zalecany przy chorobach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, w anemiach i zaburzeniach przemiany materii jako dodatek odżywczy u osób z niedoborami pokarmowymi. Poprawia samopoczucie, dodaje energii i regeneruje organizm.
Miód spadź iglasta - smak: słodki, korzenny, aromat żywiczny. Barwa: od szaro-zielonkawej, poprzez brązową do prawie czarnej. Po skrystalizowaniu miody spadziowe przybierają barwę ciemnobrązową. Skład: miody spadziowe zawierają w porównaniu do miodów nektarowych więcej grup związków azotowych, mineralnych, enzymów i substancji antybiotycznych. Zawierają 4-9 razy więcej biopierwiastków, czyli mikroelementów, zapobiegających wypadaniu włosów, łamaniu się paznokci. Biopierwiastki wpływają na koncentrację, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek.
Zastosowanie: działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, łagodzi kaszel. Miód spadziowy zalecany jest przy chorobach dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica). Polecany w anemii, znajduje także zastosowanie przy zaparciach i przy biegunkach. Używany w chorobach serca, naczyń krwionośnych, zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza moczowego. Działa wspomagająco w chorobach reumatycznych, schorzeniach układu nerwowego, chorobach skóry, przyśpiesza gojenie ran.
Miód lipowy ma kolor żółtawy, zapach kwiatów lipy, smak ostry, gorzkawy. Zawiera olejki eteryczne, saponiny, kwas askorbinowy i inne składniki o działaniu napotnym, przeciwgorączkowym, wykrztuśnym i uspakajającym. Posiada dużą aktywność antybiotyczną. Miód późnego lata, może mieć domieszkę spadzi, bardzo smaczny i aromatyczny, bogaty w składniki, powinien być spożywany, by zabezpieczyć organizm na nadchodzącą jesień.
Zastosowanie: w przeziębieniach, grypie, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Działa antyseptycznie i uspokajająco. Dla wzmocnienia jego działania podaje się go w herbacie z kwiatu lipowego, w chorobach przebiegających z gorączką, w kaszlu, zapaleniu oskrzeli, w stresie, niepokoju, bezsenności. Dzięki dużej zawartości olejków eterycznych niszczy drobnoustroje występujące na błonach śluzowych dróg oddechowych, zwłaszcza nosa i gardła.
Miód gryczany - w stanie płynnym ma kolor ciemno-herbaciany do brunatnego. Po skrystalizowaniu brązowy. Miód o silnym zapachu kwiatu gryki, smak ostry, lekko piekący.
Zastosowanie: nieżyt górnych dróg oddechowych, schorzenia układu krążenia na tle miażdżycowym i nadciśnieniu. Zawiera magnez, zalecany w stanach wyczerpania nerwowego. Pomocny w zapaleniu opłucnej i leczeniu jaskry, używa się w stanach wyczerpania. Zaleca się go także w nerwicach oraz przy złamaniach kości, ponieważ sprzyja odbudowaniu komórek kostnych.
W przypadku zainteresowania ofertą Pasieki Kaszubskiej prośba o bezpośredni kontakt z:
Pan Leszek Gonia
Pasieka Kaszubska
https://pasieka-kaszubska.pl
e-mail: goniec82@tlen.pl