Stanowisko Stowarzyszenia "Klub Eksportera" w sprawie strategii proeksportowego rozwoju gospodarki
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" - kierując się nadrzędnym celem rozwoju gospodarki z zaniepokojeniem obserwuje pogarszanie się warunków ekonomicznych dla działalności firm produkujących na eksport. Wskutek tego występuje znaczny spadek rentowności i konkurencyjności eksportu. Głównym powodem tych negatywnych tendencji jest wysoki kurs złotego w stosunku do walut obcych. Powoduje to osłabianie dynamiki wzrostu eksportu oraz stwarza zagrożenia dla wzrostu PKB, w którym udział eksportu w ostatnich latach wynosił 90%.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że sytuacja ekonomiczna eksporterów stała się szczególnie trudna i jest spowodowana m.in.:
- wysokim kursem złotego w stosunku do walut obcych, wskutek napływu spekulacyjnego kapitału zagranicznego przeznaczonego na nabycie PLN w celu zakupu obligacji i bonów skarbowych
- aprecjacją złotego powodującą spadek rentowności eksportu oraz obniżanie konkurencyjności
- czasochłonnymi wymogami formalno-prawnymi w udzielaniu przez banki z udziałem kapitału zagranicznego – kredytów inwestycyjnych i obrotowych dla firm krajowych
- wysokimi obciążeniami fiskalnymi pracy oraz działalności gospodarczej
- ograniczaniem możliwości redukcji kosztów jednostkowych produkcji eksportowej
Eksporterzy oczekują rychłej poprawy warunków ekonomicznych funkcjonowania firm eksportowych w celu zapewnienia stabilnych reguł dla długotrwałego rozwoju gospodarki. Oczekują oni także na sfinalizowanie prac legislacyjnych oraz uchwalenie przez Parlament ustawy o Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Podkreślają również, aby przy wdrażaniu nowych rozwiązań systemowych została podjęta wzajemnie korzystna współpraca i synchronizacja działań organów rządowych z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Instytutem Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań systemowych, które zapewnią długotrwały rozwój gospodarczy oparty na efektywnym eksporcie. W tym celu konieczne jest niezwłoczne sfinalizowanie opracowania tj. Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki i instrumentów wsparcia eksportu. Dokument ten powinien być pilnie przedłożony przez Ministerstwo Gospodarki pod obrady Rady Ministrów i debatę Parlamentu.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stoi na stanowisku, aby w celu urzeczywistniania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki zostały wprowadzone skuteczne instrumenty i narzędzia finansowe, prawne oraz organizacyjne. Istotnym wsparciem dla firm byłoby utworzenie wyspecjalizowanego banku eksportowego (Eximbanku), który wspomagałby eksport m.in. o charakterze inwestycyjnym.
W związku z powyższym dla zapewnienia poprawy warunków ekonomicznych dla firm eksportujących powinny być wprowadzone rozwiązania w zakresie:
- usprawnienia procedur administracyjnych w celu likwidacji barier biurokratycznych w resortach, firmach ubezpieczeniowych i bankach
- ograniczenia obciążeń fiskalnych w celu zwiększania wielkości produkcji i zatrudnienia
- uzdrowiania polityki kursowej, zmniejszającego emisję i obrót obligacjami i bonami skarbowymi
- unormowania umożliwiającego Ministerstwu Finansów sprzedaż walut dla NBP z emisji zagranicznych i dotacji z UE
- systemowego umożliwienia przystąpienia Polski do strefy walutowej euro w 2010 roku
- podwyższenia poziomu nauczania i stworzenia perspektyw rozwoju w celu zwiększenia szans zatrudnienia absolwentów
- prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i zwiększenia ich udziału w handlu zagranicznym
- procedur ułatwiających otrzymywanie dotacji z UE, gwarancji i poręczeń Skarbu Państwa
- usprawnienia warunków uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej
- zwiększenia koncentracji i pełnego wykorzystania środków na promocję eksportu wybranych branż, marek, rynków, krajów i regionów oraz identyfikację partnerów handlowych
- zinstytucjonalizowania form współpracy Stowarzyszenia z organami rządowymi w zakresie sfinalizowania opracowania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki
- zahamowania trendu aprecjacji złotego w stosunku zwłaszcza do dolara (zaznaczyć należy, że system uwolnionego kursu jest spotykany w niewielu krajach tj. w 35 z 197 klasyfikowanych przez MFW, w tym tylko w 10 spośród krajów rozwiniętych)
- obniżenia krajowych stóp procentowych w obrocie obligacjami i bonami skarbowymi
- wprowadzenia interwencji NBP na rynku walutowym tj. poprzez zakup walut obcych za złote
- wprowadzenia formuły targów "na odwrót" na ściśle określone przez kontrahentów produkty
- zinstytucjonalizowania wsparcia politycznego przez organy państwowe dla projektów za granicą
- utworzenia systemu informacji i konsultacji dla przedsiębiorstw dla ułatwienia im dostępu do zleceń w ramach pomocy rozwojowej, świadczonej przez Bank światowy, agencje ONZ, KE itd.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" stwierdza, że wprowadzenie ww. rozwiązań systemowych ma na celu odwrócenie negatywnych tendencji w zakresie słabnięcia dynamiki eksportu. Chodzi o to, aby rozwój gospodarki zapewniał warunki dla tworzenia nowych miejsc pracy, zwłaszcza dla absolwentów.
Uczestnicy Konferencji Polskich Eksporterów mając na uwadze potrzebę poprawy działania firm eksportujących - zwracają się do organów państwowych, rządowych i samorządowych z apelem o zacieśnienie współpracy z eksporterami na rzecz proeksportowego rozwoju gospodarki. Chodzi głównie o wdrażanie nowych inicjatyw na rzecz promocji rozwoju gospodarki, zwłaszcza w województwach. Stowarzyszenie "Klub Eksportera" wspierać będzie ww. inicjatywy poprzez urzeczywistnianie własnych możliwości programowych i organizacyjnych.
Warszawa, 28 czerwca 2006 r.