Konferencja Eksporterów Polskich na temat "Strategii proesportowego rozwoju gospodarki i instrumentów wsparcia eksportu"
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem konferencji.
Dnia 28 czerwca 2006 r. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie "Klub Eksportera" konferencja na temat: "Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki i instrumentów wsparcia eksportu". W spotkaniu tym wzięło udział około 120 osób w tym eksporterzy ze wszystkich branż i regionów oraz przedstawiciele resortów: gospodarki, finansów i rolnictwa oraz Agencji: Rynku Rolnego, Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a także dziennikarze z prasy, radia i telewizji. Radę Ministrów reprezentowali:
- Andrzej Lepper - Wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Andrzej Kaczmarek - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki
- Zbigniew Dynak - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Finansów
Tematem Konferencji była "Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki". Podstawę do debaty stanowiło opracowanie Instytutu Koniunktur i Cen HZ pt. "Metody i instrumenty wspierania rozwoju eksportu w świetle doświadczeń międzynarodowych" - opracowanie dostępne na stronie internetowej www.klubeksportera.org
Konferencja stanowiła bardzo ważne znaczenie oraz była okazją do dokonania krytycznej oceny obecnych warunków działalności polskich eksporterów oraz wskazała na konieczność podjęcia skutecznych działań, aby nastąpiła poprawa rentowności i konkurencyjności eksportu. W tym zakresie nastąpić powinno urealnienie kursu złotego w stosunku do walut obcych oraz ograniczenie jego wahań. Eksporterzy podkreślali, iż dotkliwe skutki ekonomiczne polityki kursowej spowodowane są aprecjacją złotego wskutek bardzo dużego napływu spekulacyjnego kapitału zagranicznego. Z tego też powodu eksporterzy stracili w 2005 r. około 15 mld zł, a straty dla budżetu państwa wyniosły około 5 mld zł. Skutki te zarzutowały głównie na pogorszenie kondycji finansowej firm produkujących na eksport i zmusiły ich do redukcji zatrudnienia. W sektorze eksportowym może nastąpić w br. strata nawet 240 tys. miejsc pracy.
Konferencja miała na celu wskazanie rządowi, a zwłaszcza resortom: finansów, gospodarki, rolnictwa oraz NBP potrzeby podjęcia niezbędnych działań w celu wypracowania rozwiązań systemowych na rzecz szybkiego rozwoju gospodarki. Stowarzyszenie przedłożyło pod debatę tezy w sprawie "Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki", a także zaproponowało instrumenty wsparcia eksportu.
W swojej wypowiedzi Wicepremier Andrzej Lepper zwrócił uwagę na negatywne skutki mocnego złotego. Zaznaczył także, że zmniejszenie bezrobocia i pobudzenie popytu wewnętrznego może mieć również wpływ na zwiększenie sprzedaży towarów na rynku krajowym. W sprawie handlu artykułami rolno-spożywczymi podkreślił wagę negocjacji z Rosją i Ukrainą w zakresie odblokowania eksportu do tych krajów. Wskazywał wpływ podatków i wysokich składek na ZUS na rentowność eksportu.
Uczestniczący w Konferencji Wiceminister Finansów Zbigniew Dynak w odpowiedzi na krytyczne uwagi eksporterów starał się uzasadnić aprecjację kursu złotego emisją i obrotem obligacji i bonów skarbowych, ponieważ służy to realizacji wcześniej zaciągniętych przez państwo zobowiązań.
Następnie Wiceminister Gospodarki Andrzej Kaczmarek przedstawił wyniki z eksportu i importu określając je jako zadowalające, co spotkało się z zastrzeżeniami eksporterów i specjalistów z Instytutu Koniunktur i Cen HZ. Zarysował także założenia strategii proeksportowej gospodarki oraz strukturę organizacyjną i funkcje Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji, która ma rozpocząć swoją działalność od początku 2007 roku. Po wystąpieniu A. Kaczmarka zgłoszono krytyczne uwagi wskazujące na brak współpracy i koordynacji działań między ministerstwami, a także małe wykorzystanie środków promocyjnych w tym funduszy UE.
Bardzo istotne znaczenie miało wystąpienie Wicedyrektora Instytutu Koniunktur i Cen HZ Dr hab. Krzysztofa Marczewskiego, który przedstawił Metody i instrumenty wspierania rozwoju eksportu w świetle doświadczeń międzynarodowych oraz zaprezentował obecną sytuację eksportu w nawiązaniu do wystąpienia A. Kaczmarka. Wskazał on głównie na spadek i niski poziom rentowności eksportu z tytułu wysokiego kursu złotego w stosunku do walut zagranicznych. Przedstawił również proponowane przez IKiCHZ rozwiązania w sprawie "Strategii Proeksportowego Rozwoju Gospodarki".
W swojej wypowiedzi Dyrektor Departamentu Integracji Europejskiej i Finansowania Handlu Adam Poniatowski nt. Produktów PKO BP S.A. na rzecz proeksportowego rozwoju gospodarki zwrócił szczególną uwagę na korzyści z tytułu obsługi eksporterów przez Bank PKO BP S.A. A. Poniatowski podkreślił, że jakość usług Banku nie odbiega od standardów światowych i ulega stałej poprawie.
Na zakończenie Konferencji podkreślano, że nadrzędnym celem obecnej debaty jest zastanowienie się nad wizją w zakresie określenia i realizacji Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki. Chodzi o to, aby nie tylko utrzymać dynamikę eksportu na wysokim poziomie, ale aby stanowił on motor rozwoju gospodarczego. Chodzi zwłaszcza także o to aby w obecnych warunkach miało miejsce rozumne działanie w zakresie kształtowania rozwiązań systemowych na rzecz wprowadzenia mechanizmów makroekonomicznych, instrumentów prawnych, ekonomicznych oraz narzędzi organizacyjnych.
W wypowiedziach dominowała troska o rozwój eksportu i wykorzystanie potencjału gospodarczego, a także przyspieszenie prac nad "Strategią proeksportowego rozwoju gospodarki". W opinii członków Stowarzyszenia eksport stanowić powinien główną dźwignię rozwoju gospodarki oraz zwiększenia udziału Polski w międzynarodowym podziale pracy.
Zdaniem Stowarzyszenia "Klub Eksportera", aby urzeczywistniona została misja proeksportowego rozwoju gospodarki powinna ona być wypełniana przez wszystkie resorty i być konsultowana z eksporterami oraz instytucjami wspierającymi eksport. Zmiany systemowe powinny dotyczyć: polityki gospodarczej, kursowej, fiskalnej, edukacji, nauki, podatków, ubezpieczeń, dynamiki i promocji eksportu, rozwoju sektorów wysokiej techniki. "Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki" powinna koncentrować wysiłki i środki na zwiększeniu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw, promocji marki polskiej, organizacji targów znajdujących nabywców polskich produktów i krajowych dostawców do zagranicznych firm, wsparcia politycznego eksportu oraz tworzenia centrów kompleksowej obsługi eksporterów i przedsiębiorców, w celu minimalizacji barier biurokratycznych.
W tym celu zaproponowano wykorzystanie całego potencjału merytorycznego Stowarzyszenia oraz instytucji wspierających eksport, tj. Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w celu wprowadzenia usprawnień w zakresie rozwiązań systemowych oraz na rzecz programowania i promocji rozwoju eksportu.
Uczestnicy Konferencji przyjęli "Stanowisko w sprawie strategii proeksportowego rozwoju gospodarki" w którym potwierdzili konieczność oraz potrzebę rychłego nakreślenia długofalowej misji urzeczywistniania proeksportowego rozwoju gospodarki, którą powinny wypełniać wszystkie resorty, a zwłaszcza Ministerstwa: Gospodarki, Finansów oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Warszawa, 28 czerwca 2006 r.