Stanowisko IV Kongresu Eksporterów Polskich w sprawie proeksportowego rozwoju gospodarki i instrumentów wsparcia eksportu
Uczestnicy IV Kongresu Eksporterów Polskich - kierując się priorytetowymi celami społeczno-gospodarczego rozwoju kraju - potwierdzają bardzo istotną rolę eksportu stanowiącego siłę sprawczą rozwoju gospodarki. Stawia to przed eksporterami wielkie wyzwanie na rzecz przyspieszenia procesu przekształcania gospodarki na proeksportową. Zadania te wymagają uruchomienia skutecznych działań aby mogły one zaowocować dynamicznym wzrostem eksportu i trwałym rozwojem gospodarki oraz zwiększeniem udziału Polski w międzynarodowym podziale pracy.
Uczestnicy IV Kongresu stwierdzają, że w celu urzeczywistniania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki zachodzi potrzeba niezwłocznego wdrożenia efektywnych instrumentów wsparcia rozwoju eksportu. Chodzi zwłaszcza o wprowadzenie rozwiązań systemowych w zakresie kształtowania kursu złotego w stosunku do dolara i euro. Działania te powinny sprzyjać harmonizacji polityki kursowej w celu przywrócenia rentowności i konkurencyjności eksportu. Prowadzić one powinny do wzmocnienia kondycji gospodarki oraz wykorzystania istniejącego potencjału w zakresie rozwoju eksportu.
Eksporterzy uważają, że aktualne warunki systemowe powodują słabnięcie dynamiki eksportu. Głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na sytuację eksporterów jest nadmierna aprecjacja złotego, która została wywoływana przez operacje walutowe na rynku finansowym. Stąd istnieje potrzeba odwrócenia niekorzystnego trendu umacniania złotego aby nie stanowił zagrożenia dla rozwoju gospodarki. Przedsiębiorcy stwierdzają, że trwała opłacalność eksportu jest możliwa przy utrzymywaniu się kursu na poziomie 4,26 zł/euro. W związku z tym zwracają się z ponownym apelem do Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego o podjęcie skutecznych działań w celu zmiany kształtowania kursu złotego w stosunku do walut obcych.
Zdaniem przedsiębiorców wprowadzenie niezbędnych zmian systemowych w zakresie polityki kursowej powinno iść równolegle z potrzebą podniesienia efektywności działania instrumentów finansowych. Rozwiązania te powinny wpływać na zwiększanie konkurencyjności eksportu. W tym celu nastąpić powinna poprawa warunków w zakresie możliwości wykorzystania poręczeń, gwarancji i ubezpieczeń, które mogą stanowić ważne ogniwa w finansowej infrastrukturze wspierania eksportu.
Uczestnicy IV Kongresu potwierdzają potrzebę nadania rozwojowi eksportu znaczenia strategicznego w zakresie długofalowej polityki społeczno-gospodarczej. Gospodarka winna być nakierowana na zwiększanie intensyfikacji eksportu z uwagi na zbyt niski popyt wewnętrzny. Wzrost eksportu przyspieszy konieczny rozwój gospodarczy, zwiększenie liczby miejsc pracy i spadek bezrobocia oraz ożywienie popytu wewnętrznego. Będzie także skutecznym sposobem na powstrzymanie masowej emigracji specjalistów ze wszystkich branż i regionów. Dlatego w polityce makroekonomicznej trzeba przyjąć zasadę, że rozwój eksportu stanowi polską rację stanu.
Przedsiębiorcy sygnalizują, że instrumentem finansowym, który powinien być w większym stopniu wykorzystywany jest - subsydiowanie stóp procentowych. Jednakże obowiązujące regulacje są obwarowane wieloma ograniczeniami i powodują one niewielki popyt na ten środek. Chodzi więc o wprowadzenie zmian, aby nastąpiło zwiększenie przydatności sektora bankowego do finansowania eksportu m.in. poprzez kredyty krótkookresowe oraz ubezpieczanie kredytu dla nabywcy lub banków.
Eksporterzy uważają, że bardzo ważne znaczenie w zakresie promocji eksportu posiada rozwój polskiej gospodarki nakierowanej zwłaszcza na poprawę wizerunku i prestiżu Polski w Europie i świecie. Zagadnienia te mają bardzo istotne znaczenie dla rozwoju całokształtu stosunków gospodarczych. W tym zakresie bardzo ważne znaczenie ma uwzględnienie działań w celu wprowadzenia transparentnych rozwiązań systemowych, usprawnienia procedur oraz usunięcia biurokratycznych barier w zakresie:
- wykorzystywania instrumentów wsparcia bezpośredniego dla przedsiębiorców
- działań na rzecz promocji eksportu i współpracy gospodarczej za granicą
- usprawnienia struktur ekonomicznych i handlowych na placówkach dyplomatycznych
Uczestnicy IV Kongresu stoją na stanowisku, że program promocji proeksportowego rozwoju gospodarki powinien odnosić się do dłuższego horyzontu czasowego, który zapewniłby jej kompatybilność ze Strategią Rozwoju Kraju na lata 2007-2015.
Zdaniem eksporterów istotne znaczenie dla rozwoju eksportu stanowić może zwiększenie koncentracji środków promocyjnych poprzez ukierunkowanie działań proeksportowych na wybranych markach, branżach, produktach, krajach i regionach. W tym zakresie nastąpić winna:
- ekspansja eksportu i rozwój działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw za granicą
- wyrównywanie warunków konkurencyjności oraz zmniejszenie ryzyka handlowego i płatniczego
- zwiększenie dostępu do rynków zagranicznych dla rozwoju eksportu polskich towarów i usług
- zapewnienie dostępu do szerszego spektrum informacji makroekonomicznych oraz handlowych dla polskich eksporterów i inwestorów zagranicznych
Eksporterzy oczekują na rychłe usprawnienie działań ośrodków informacyjnych i promocyjnych, które postrzegane są przez przedsiębiorców jako istotny czynnik sprzyjający rozwojowi eksportu. Działaniom tym powinna towarzyszyć synchronizacja przedsięwzięć w kraju i za granicą. Bardzo ważne znaczenie będzie miało uchwalenie przez Parlament ustawy o Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz szersze wykorzystanie opracowań Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego, które stanowią jedyne prace w zakresie naukowo-badawczym dla resortu gospodarki.
Mając na uwadze potrzebę dynamizacji rozwoju gospodarki - eksporterzy zwracają się z gorącym apelem do Rządu i Parlamentu o przyspieszenie działań w celu usprawnienia rozwiązań systemowych. W związku z tym istnieje pilna potrzeba:
- opracowania strategii proeksportowej stanowiącej główną dźwignię rozwoju gospodarki
- obniżenia stóp procentowych oraz urealnienie oprocentowania obligacji i bonów skarbowych
- podjęcia działań w celu ograniczenia deficytu budżetowego finansowanego papierami Skarbu Państwa
- uproszczenia przez banki procedur usprawniających dostępność dla firm do kredytów eksportowych
- przejścia od kursu kształtowanego na rynku walutowym do strategii korygowanej polityki kursowej
Uczestnicy IV Kongresu Eksporterów Polskich podkreślają potrzebę zacieśnienia współpracy pomiędzy organami rządowymi a Stowarzyszeniem "Klub Eksportera" w celu umocnienia transmisji resortów ze środowiskiem eksporterów w zakresie urzeczywistniania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki oraz innych przedsięwzięć programowych. Chodzi o utrzymanie dynamiki rozwoju eksportu i prestiżu gospodarki polskiej w Europie i świecie, które zostały osiągnięte z wielkim trudem oraz w stosunkowo złożonym okresie czasu. Dlatego szanse i wyzwania, jakie stoją przed polskimi eksporterami powinny być wykorzystane na rzecz rozwoju gospodarki oraz usprawnienia działalności polskich przedsiębiorstw.
Warszawa, 24 listopada 2006 r.