Apel do Pana Jarosława Kaczyńskiego Prezesa Rady Ministrów, Pani Zyty Gilowskiej Wicepremier, Minister Finansów oraz do Pana Leszka Balcerowicza Prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie polityki kursowej
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca się z uprzejmą prośbą do eksporterów o poparcie niniejszego apelu. Czekamy na Państwa kontakt pod adresem poczta@klubeksportera.org oraz numerami telefonu: +48 22 331 06 39, +48 22 331 06 40 oraz faksu +48 22 331 06 40.
My, niżej podpisani, członkowie Stowarzyszenia "Klub Eksportera" oraz eksporterzy ze wszystkich branż i regionów Polski w ślad za dotychczasowymi wystąpieniami w sprawie polityki kursowej - zwracamy się z apelem do Rządu i Narodowego Banku Polskiego o podjęcie skutecznych działań mających na celu urealnienie kursu złotego w stosunku do dolara, euro i innych walut obcych. Chodzi o zahamowanie jego spadku, który od początku 2004 r. wynosi już ponad 30% i powoduje stałe obniżenie rentowności i konkurencyjności eksportu. Wpływa to na zmniejszanie produkcji na eksport oraz w konsekwencji likwidację miejsc pracy. W związku z pogarszaniem warunków ekonomicznych i finansowych polskich firm produkujących na eksport spowodowanych aktualną polityką kursową - eksporterzy polscy zwracają się do Pana Premiera, Pani Wicepremier, Minister Finansów i Prezesa NBP o szybkie wprowadzenie instrumentów polityki kursowej, które pozwolą na zrównoważony rozwój gospodarki i zapewnienie konkurencyjności eksportu. Chodzi o wdrożenie systemowych rozwiązań służących rozwojowi eksportu i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także mających na celu zahamowania skutków ekonomicznych i społecznych powodowanych utrzymywaniem się mocnego złotego w stosunku do walut obcych.
Eksporterzy zwracają uwagę, że obecny stan rzeczy nie wykazuje żadnych symptomów wskazujących na poprawę istniejącej sytuacji. Potwierdza to osłabianie dynamiki eksportu. W związku z tym eksport jako główny nośnik w zakresie tworzenia PKB stracił swoją siłę sprawczą. Dlatego też w celu rozwoju i unowocześnienia, a także zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem roli dla polskiego rynku pracy, wymaga stworzenie jasnych, stabilnych i przewidywalnych warunków prowadzenia działalności eksportowej.
Przedsiębiorcy zwracając się z apelem jako sygnałem alarmowym eksporterów, którego nie uwzględnienie może spowodować daleko idące negatywne skutki gospodarcze i społeczne. Wyrażamy przekonanie, że ranga problemu wymaga podjęcia działań, które pozwolą na wprowadzenie niezbędnych rozwiązań wzmacniających rozwojowy trend polskiego eksportu. Eksporterzy są gotowi za pośrednictwem Stowarzyszenia "Klub Eksportera" wskazać takie działania w oparciu o przykłady poszczególnych przedsiębiorstw.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"
Warszawa, 29 listopada 2006