Zapowiedź V Jubileuszowego Kongresu Eksporterów Polskich
23 listopada 2007r zostanie zorganizowany V Kongres Eksporterów Polskich pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP, Ministra Gospodarki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas Kongresu odbędzie się Gala finałowa konkursów eksporterów i dziennikarzy, w trakcie której zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.
Organizatorem Kongresu oraz Gali finałowej konkursów jest Stowarzyszenie Eksporterów Polskich. Powstało ono z inicjatywy samych eksporterów i zrzesza obecnie ponad 300 członków ze wszystkich branż i regionów. Stowarzyszenie utrzymuje merytoryczne kontakty z około pięciu tysiącami Eksporterów na całego kraju. Stowarzyszenie podejmuje szereg inicjatyw promocyjnych na rzecz rozwoju eksportu. Przekazuje ono informacje eksporterom i udziela im pomocy w nawiązywaniu kontaktów z partnerami zagranicznymi, a także działa na rzecz poprawy warunków ekonomicznych firm produkujących na eksport.
Nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest wspieranie działań na rzecz przekształcenia gospodarki na proeksportową. Wychodząc naprzeciw potrzebom utrzymania dynamiki eksportu priorytetowym tematem Kongresu będą zagadnienia dotyczące regionalnej polityki proeksportowej. Zagadnienia te zostaną przedstawione zarówno przez ministrów, jak i przedstawicieli parlamentu, samorządu, administracji terenowej, a także eksporterów.
Regionalna polityka proeksportowa powinna się opierać na intelektualnych zasobach posiadanej młodej i wykształconej kadry, postępie naukowo - technicznym i organizacyjnym, dostępnych zasobach surowcowo - materiałowych i istniejącym potencjale gospodarczym. Polska gospodarka stoi więc przed wielką szansą rozwoju, i w związku z tym zachodzi pytanie, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał, aby przekształcić polską gospodarkę na innowacyjną, proeksportową i prospołeczną.
Na znaczeniu będą coraz bardziej zyskiwać działania podejmowane na szczeblu regionalnym i lokalnym, które już obecnie stanowią integralną część krajowej polityki rozwoju gospodarki. Z tego względu znaczenia nabierają analizy w ujęciu regionalnym dotyczące czynników decydujących o rozmiarach i strukturze eksportu, barier oraz ułatwień w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów handlowych. Tym bardziej, że większość tych elementów kształtuje się na poziomie regionalnym, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Odpowiednie działania na poziomie regionów, wspierające przedsiębiorstwa produkujące na eksport oraz zrozumienie i wykorzystanie szansy przez samych przedsiębiorców, doprowadzą do wzrostu ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich