Stanowisko Stowarzyszenia "Klub Eksportera" w sprawie aktualnej sytuacji rozwoju eksportu
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" działając na rzecz swoich Członków oraz kierując się najwyższą troską o kondycję polskiej gospodarki, a zwłaszcza sektora eksportowego, zauważa zmniejszającą się dynamikę rozwoju eksportu zarówno w branżach, regionach jak i kraju.
Zdaniem Członków Stowarzyszenia " Klub Eksportera" na sytuację eksporterów negatywny wpływ mają czynniki niezależne od przedsiębiorców, a w dużej mierze wynikające z prowadzonej aktualnie polityki gospodarczej państwa oraz braku skutecznych instrumentów wsparcia eksportu.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" uważa, że prowadzona polityka kursowa a raczej jej brak, ma niekorzystny wpływ na konkurencyjność eksportu. Niekorzystny kurs złotego spowodowany jest m.in. poprzez spekulacyjny popyt na polską walutę przeznaczaną na zakup wysokooprocentowanych i bardzo opłacalnych dla nabywców zagranicznych - obligacji i bonów skarbowych. Niedostateczna podaż polskiej waluty rzutuje na brak równowagi rynku pieniężno - walutowego i utrzymywanie się wysokiego kursu złotego w stosunku do walut obcych, co niekorzystnie odbija się na tempie rozwoju całej gospodarki. Płynny kurs złotego w stosunku do walut obcych zwiększa koszty finansowe, co zmniejsza rentowność eksportu, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" zwraca szczególną uwagę na brak skutecznego systemu informacyjnego mającego na celu ułatwianie podejmowania decyzji przez firmy w zakresie produkcji i eksportu. Przedsiębiorcy napotykają na brak profesjonalnych informacji o rynkach zagranicznych i kontrahentach zainteresowanych współpracą. Ryzyko kursowe oraz wzrastające koszty i trudności uzyskania informacji są głównymi przyczynami powodującymi wycofywanie się eksporterów z rynków zagranicznych i kierowanie swoich wyrobów na rynek krajowy.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" dążąc do zahamowania tendencji w zakresie spadku firm produkujących na eksport oraz działając na rzecz utrzymania dynamiki eksportu, zwraca się do parlamentu, ministrów: finansów, gospodarki i rolnictwa oraz Prezesa NBP o podjęcie działań na rzecz wprowadzenia skutecznych rozwiązań systemowych, nakierowanych na poprawę międzynarodowej konkurencyjności gospodarki polskiej. Chodzi m.in. o następujące działania:
- urzeczywistnianie strategii proeksportowej rozwoju gospodarki
- uchwalenie ustawy o Polskiej Agencji Handlu i Informacji oraz powołanie jej oddziałów krajowych i zagranicznych
- rozwój eksportu wewnątrzgałęziowego na potrzeby koncernów produktów finalnych
- zwiększenie środków i ich koncentracja na promocję wybranych branż, marek i rynków
- wzmocnienie instrumentów finansowych na rzecz poprawy konkurencyjności eksportu
- uproszczenie procedur uzyskiwania gwarancji i ubezpieczeń eksportowych oraz dopłat do oprocentowania kredytów eksportowych
- wprowadzenie wspólnej waluty euro w celu zniesienia ryzyka kursowego i wzrostu bezpieczeństwa transakcji handlowych
- przyśpieszenie działań oszczędnościowych w celu zmniejszenia długu i deficytu budżetowego bez potrzeby jego finansowania zwiększoną emisją obligacji i bonów
- usprawnienie działalności ambasad RP w zakresie zdobywania informacji o kontrahentach i rynkach zagranicznych w celu udostępniania ich eksporterom
- usprawnienie koordynacji działań resortu gospodarki i spraw zagranicznych na rzecz promocji rozwoju eksportu
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" deklaruje swoją gotowość współdziałania z organami państwowymi na rzecz usprawnienia rozwiązań systemowych w celu utrzymania dużej dynamiki rozwoju eksportu.
Warszawa, 8 sierpnia 2007 r.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera"