Informacja o przebiegu spotkania eksporterów w Ministerstwie Finansów w dniu 17 marca 2006
Dnia 17 marca 2006r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Finansów z Podsekretarzem Stanu - Panem Cezarym Mechem.
W spotkaniu tym wzięli udział następujący eksporterzy:
- Stefan Tkaczyk - Prezes - Mazurskie Meble International z Olsztyna; Przewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia "Klub Eksportera"
- Zbigniew Drzymała - Prezes Zarządu - INTER GROCLIN AUTO z Grodziska Wlkp.
- Waldemar Frąckowiak - Przewod. R N - INTER GROCLIN AUTO z Grodziska Wlkp.
- Janusz Kamiński - Prezes Zarządu - ARMAK z Katowic
- Krzysztof Pawelec - Prezes Zarządu - CANTONI MOTOR z Warszawy
- Kazimierz Przełomski - Dyrektor - CIECH z Warszawy
- Zdzisław Wojtycha - Prezes Zarządu - SIARKOPOL z Grzybowa
W trakcie spotkania eksporterzy poinformowali Wiceministra Cezarego Mecha o istotnych zagrożeniach społeczno - gospodarczych, a mianowicie:
- Sektor eksportowy nie uzyskał w 2005 r. środków w wysokości ponad 15 mld złotych, a budżet stracił z tytułu podatków około 5,0 mld zł. Zatrudnienie zamiast wzrostu w 2005r. z 2,0 mln do 2,5 mln straci 240 tys. miejsc pracy.
- W 2006 r. następuje spowalnianie eksportu. Potwierdza to także wyraźna obniżka dynamiki eksportu za III i IV kwartał 2005 r. W związku z tym eksport jako główny nośnik tworzenia PKB traci od ubiegłego roku swoją siłę sprawczą na rzecz rozwoju gospodarki.
- Aprecjacja kursu złotego w stosunku do dolara, euro i innych walut obcych jest główną przyczyną spadku rentowności i wyraźnego pogorszenia się sytuacji finansowej eksporterów, zwłaszcza przemysłu przetwórczego.
- W 2005 r. aprecjacja realnego i efektywnego kursu złotego wyniosła 13%. Od 2004 r. wskutek aprecjacji spadek kursu złotego wynosi już około 30% oraz powoduje stałe obniżanie rentowności eksportu.
- Spadek rentowności nastąpił we wszystkich klasach firm tj. wg. wielkości zatrudnienia, a mianowicie: o 2,3 pkt. proc. w podmiotach bardzo dużych oraz o 2 pkt. proc. w firmach średnich.
- Pogarszająca się kondycja finansowa eksporterów wpłynęła na zmniejszenie ich możliwości finansowania inwestycji.
- Wysoki kurs złotego w stosunku do dolara i euro powoduje, że eksport staje się nieopłacalny i powoduje wypadanie eksporterów z rynków zagranicznych.
- Niekorzystny kurs złotego jest spowodowany spekulacyjnym popytem na złotego polskiego, który przeznaczony jest na zakup zbyt wysokooprocentowanych i bardzo opłacalnych dla nabywców, zwłaszcza zagranicznych - obligacji i bonów skarbowych. Oznacza to, że na rynku ubywa PLN a przybywa USD i EURO. Rzutuje to na nierównowagę rynku walutowego i pieniężnego oraz w związku z tym utrzymywanie się wysokiego kursu złotego w stosunku do walut obcych.
- Od 2005 r. zwiększa się zmienność kursu złotego w stosunku do dolara i euro, która zmusza eksporterów do ponoszenia znacznych kosztów zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
- Zmiany kursowe zagrażają rozwojowi eksportu i produkcji krajowej. Potwierdza to monitoring prowadzony przez Narodowy Bank Polski, w którym stwierdza się, że aprecjacja złotego wymusiła ograniczanie kosztów również w tych przedsiębiorstwach, które nie posiadają już możliwości dalszej redukcji kosztów swojej działalności.
- Niska inflacja i utrzymujące się bez uzasadnienia wysokie stopy procentowe to jedna z przyczyn silnej tendencji wzrostu kursu złotego zagrażającej dalszemu rozwojowi polskiego eksportu. Wobec tego nastąpić musi obniżenie podstawowych stóp procentowych i urealnienie oprocentowania obligacji i bonów skarbowych do odpowiedniego poziomu stosowanego do lokat bankowych. Przyczynić się to powinno do obniżenia emisji i obrotu obligacji i bonów skarbowych.
Eksporterzy uważają, że dla uzdrowienia sytuacji w zakresie rozwoju eksportu, konieczne jest ustanowienie umocowanego prawnie systemu współpracy między NBP i Ministerstwem Finansów, skutkującym wypracowaniem metod i instrumentów kształtowania korzystnego dla gospodarki kursu złotego. Zyskają na tym wszyscy uczestnicy życia gospodarczego. Utworzenie rządowo-bankowego organu koordynującego finanse publiczne, w tym także politykę kursową, co pozwolić może m.in. na:
- zahamowanie zwiększania bezrobocia
- ograniczenie zwiększającego się odpływu młodych ludzi za granicę
- obniżenie poziomu emisji i obrotu obligacjami i bonami skarbowymi
- szybsze dojście do strefy euro
Eksporterzy przedstawili także Stanowisko Stowarzyszenia "Klub Eksportera" pt."Warunki rozwoju eksportu jako czynnika wzrostu gospodarczego i ograniczania bezrobocia"
W związku z powyższym należy podkreślić, że Wiceminister Finansów C. Mech podzielił obawy eksporterów dot. ww. zagrożeń oraz ich poglądy i wyraził nadzieje na poprawę sytuacji ekonomicznej eksporterów. W tym celu istotne znaczenie będzie miała polityka kursowa NBP.